Gotovo 25 godina o strašnog masakra civila u Glinskom novom selu na tjeralici će se naći optuženi počinitelji, pripadnici tadašnje glinske teritorijalne obrane, na čelu s majorom Vladom Ćupovićem.
Određen istražni zatvor
Otklonjena je i posljednja prepreka za to kada je, prije nekoliko dana vijeće Županijskog suda u Zagrebu odredilo istražni zatvor desetorici okrivljenika. Određivanje istražnog zatvora pravna je pretpostavka za raspisivanje tjeralice.
Iako je i prije 10 godina postojala dokumentacija, točnije Ćupovićeva izvješća o ubojstvima civila na glinskom području, tek u studenom 2015. godine Županijsko državno odvjetništvo u Zagrebu uspjelo je finalizirati istragu i podiću optužnicu protiv Ćupovića, te još devet pripadnika tadašnje izviđačko-diverzantske postrojbe Teritorijalne obrane Glina.
Među njima bi, danije likvidiran kasnije u Beogradu, bio i Duško Malović, oficir JNA. Njegova djevojka Ljubica Solar, ubijena je nekoliko dana ranije u Sisku, iako se vjerovalo da je upravo on bio meta. Ogorčen zbog njezine smrti krenuo je u osvetnički pohod i naredio svojim podređenima da pobiju preostalo stanovništvo Glinskog novog sela.
Istjerali mještane iz kuća
Nesretne mještane, mahom starije ljude, istjerali su iz kća i okupili u središtu mjesta. Odvojili su muškarce, a žene zatvorili u drvenu kuću na koju je, prema optužnici, Bogdan Jednak, ispalio hitac iz raketnog bacača M-80, poznatijeg kao "zolja". Kuća se zapalila i sve žene koje su bile u njoj su stradale. U muškarce i tada 15-godišnju Katicu Šimatović ostali Ćupovićevi vojnici pucali su iz osobnog naoružanja. U ovoj likvidaciji živote je izgubila 31 osoba.
"Ovo sudsko vijeće smatra da se radilo o bestijalnom postupanju. Način na koji su ovi ljudi ubijeni prelazi one teške okolnosti koje su svojstvene kaznenim djelima ratnog zločina", navedeno je u odluci sudaca koji su odredili istražni zatvor okrivljenicima, podsjećajući da je za ratni zločin zapriječena kazna od 20 godina zatvora.
Sud ne želi da javnost izgubi povjerenje
"Boravak počinitelja ovog zločina na slobodi izazvao bi uznemirenje javnosti, kako stanovnika regije, tako i javnosti uopće jer bi umanjilo ugled i povjerenje u kazneno pravosuđe s obzirom na izraženu volju u društvu. Ta volja postoji bez obzira na protek vremena", naglašavaju suci.
Niti jedan od ovih okrivljenika ne živi više u Hrvatskoj. Nastanjeni su u Srbiji gdje imaju obitelji i rade. Hrvatsku su napustili nakon Oluje i više nisu dolazili. No, sudske pozive koji su im slani sa Županijskog suda u Zagrebu urednu su primali, no nisu im se odazivali. Zato je očito sa se kriju, zaključeno je u odluci o određivanju istražnog zatvora.
Uskoro će se zato na tjeralicama uz Ćupovića i Jednaka naći i George Nashid Kemal, Ljubiša Juzbašić, Zoran Miljević 43-godišnjak iz Gline, te njegov imenjak rođen 55-godine u Vrginmostu, a sada živi u Beogradu, Boro Miljević, Milan Kraguljac, Branko Bulat i Milan Karaica.