Za dlaku izbjegnute tragedije /

Tihi ubojica: Djevojka se otrovala ugljičnim monoksidom u kupaonici, a starica u podrumu

Image
Foto: Robert Anić/PIXSELL

Do trovanja je došlo poradi nepropisno postavljenog plinskog bojlera

4.12.2020.
9:45
Robert Anić/PIXSELL
VOYO logo

Policijska uprava požeško-slavonska je izvijestila da je u srijedu oko 23 sata u Pakracu u Ulici Krndija, u kupaonici obiteljske kuće došlo do trovanja ugljičnim monoksidom 21-godišnjakinje koja je prevezena u bolnicu te se nalazi izvan životne opasnosti.

Očevidom je utvrđeno da je do trovanja došlo poradi nepropisno postavljenog plinskog bojlera, dimovodne instalacije te zbog neosiguranog dovoda svježeg zraka u kupaonicu. Slijedi posebno izvješće nadležnom državnom odvjetništvu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U srijedu oko 13 sati u Vrtnoj ulici u Vinici u podrumu obiteljske kuće, žena starosti 73 godine, otrovala se ugljičnim monoksidom. Kako je očevidom utvrđeno, do trovanja je došlo uslijed povećane koncentracije ugljičnog monoksida i nedostatka kisika u prostoru uslijed rada plinskog trošila spojenog na plinsku bocu, te rada kombiniranog štednjaka također spojenog na plinsku bocu.

 Ozlijeđena je prevezena po djelatnicima Zavoda za hitnu medicinu Varaždinske županije u varaždinsku Opću bolnicu, gdje joj je pružena medicinska pomoć. Ozljede joj za sada nisu okvalificirane. Policijski službenici nastavljaju rad na utvrđivanju svih okolnosti ovog događaja, priopćila je Policijska uprava varaždinska.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako bi se izbjegli tragični događaji, policija upozorava građane kako je obavezno da plinska trošila i trošila na tekuća goriva (plamenici, protočni bojleri) servisiraju ovlašteni stručni serviseri jer će se na taj način povećati sigurnost i racionalizirati potrošnja goriva.

Što se tiče dimnjaka, također je potrebno da ih barem jednom godišnje redovito pregledavaju ovlaštene i stručne osobe, dok se izvanredni pregled dimnjaka treba provoditi prilikom svake promjene uređaja za loženje ili svake promjene goriva.

Savjetuju sljedeće:

  • ne palite krute energente u kućištima za gorivo
  • prilikom korištenja peći ili kamina vodite računa o sigurnom okruženju od požara (sklonite lakozapaljive stvari)
  • očišćeni pepeo može izazvati požar i nakon 24 sata, pa vrući pepeo nemojte bacati u kontejnere za smeće ili druga odlagališta
  • provjerite i sustav centralnog grijanja kako bi izbjegli opasnosti izazvane neispravnim uređajem
  • tople peći na ulje nemojte ponovno uključivati dok se potpuno ne ohlade
  • plinska kuhala i druge aparate s otvorenim plamenom ne koristite u prostorima u kojima se skladište, proizvode ili obrađuju zapaljivi i eksplozivni materijali
  • ako se u prostoriji osjeti kiselkasti miris odmah isključite plin.

Obavezno pozovite dimnjačara:

  • ukoliko dimnjak dobro "ne vuče"
  • kada se u prostoriji glatke površine orošavaju - vlaže jer je moguće je da se radi o povratu dimnih plinova
  • ako se u prostoriji osjećaju neuobičajeni mirisi, takav problem može biti povezan s dimnjakom
  • ukoliko se dimnjak urušava ili je nešto upalo u njega.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
nedelja
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo