Dokazi će, piše Jutarnji list, uskoro biti dostavljeni Državnom odvjetništvu RH koje je zatražilo pomoć tužiteljstva u Švicarskoj te USKOK-a, u čijoj je nadležnosti istraga protiv Zdravka Mamića i suokrivljenika.
Plaćanja u iznosima većim od 10 milijuna eura
"Prikupljanje podataka je završeno i sada se još samo čeka istek određenih žalbenih rokova. Ovdje se radi o gospodarskom kriminalitetu grubljeg tipa”, kazala je tim povodom za švicarske medije Esther Omlin, glavna tužiteljica švicarskog kantona Obwalden.
Istragom je bilo obuhvaćeno ulupno sedam osoba, no tamošnje tužiteljstvo nije željelo iznositi njihova imena.
Omlin je kazala da je istraga vođena u tri švicarska kantona i da su istraživane transakcije u više od pet švicarskih banaka. Jutarnji piše kako je riječ o transakcijama članova obitelji Mamić i osoba poveanih s njima putem UBS-a, Zürcher Kantonalbank, Tessiner BSI-a, ženevskog BCP-a i ciriškog Coutts & Co AG-a.
"Radi se o kompliciranoj i zamagljujućoj mreži financijskih transakcija. Za istragu je bilo potrebno puno vremena. Ukupno u ovom slučaju govorimo o plaćanjima koja se mjere u iznosima većima od deset milijuna eura", kazala je Omlin za lokalni Obwaldner Zeitung.
USKOK: Mamići pribavili više od 90 milijuna, a Dinamo oštećen za gotovo 118 milijuna kuna
Tvrtka Marija Mamića u središtu istrage
U središtu istrage je tvrtka Rasport Management AG registirana u Alpnachu, a iza koje stoji sin Zdravka Mamića, Mario Mamić. Prema optužbama USKOK-a, na račun te tvrtke Dinamo je ukupno uplatio oko dva milijuna eura, i to za navodne usluge posredovanja u transferu Eduarda da Silve iz Dinama te Marija Mandžukića, Ivice Vrdoljaka, Boška Balabana i Georga Kocha u Dinamo.
U švicarskom tužiteljstvu govore o plaćanjima za “neutemeljene posredničke usluge” i za “nepostojeće transfere igrača”. Potvrdili su da su sumnjive transakcije iz Alpnacha išle duiljem svijeta, prema Londonu, Belizeu, Kingstownu, Hong Kongu, Dubaiu, Panami i Gibraltaru, ali i unutar Švicarske.