Nakon što je u ponedjeljak ujutro 22-godišnjak došetao na Markov trg i zapucao iz automatskog oružja prema trojici policajaca koji su osiguravali zgradu Vlade, da bi jednog ranio i poslije sebi oduzeo život, u javnosti se cijelog dana mogla čuti teza da je napadač "vuk samotnjak".
Što uopće označava taj pojam i može li se takvo djelovanje spriječiti, pojasnio je za Slobodnu DalmacijuMarijan Škiljić, stručnjak za sigurnost i specijalista za neposrednu tjelesnu zaštitu osoba te predavač na Učilištu AKD Zaštite.
''Postoje tri faktora koja se moraju poklopiti da bi neka osoba učinila nešto ovakvo: genetika, odrastanje i okidač. Sve tri stvari moraju se poklopiti. Većina populacije, ajmo reći 'normalni' ljudi, svaki dan imaju neke okidače, svaki vas dan netko naljuti, možda i toliko da ga poželite odgurnuti ili čak udariti.
No, čak i kad to želite, želite da ga boli, a ne da ga ozbiljno ozlijedite. Želite da on podijeli tu bol s vama, ali ne želite fatalne posljedice.
Problem je kad u sebi nosite i ova prva dva preduvjeta, kad se sve to poklopi i dođe do kontinuirane frustracije.
Problem nastaje kad poduzimaš radnje da ispuniš cilj, ali ne možeš ga ostvariti. I kad se to opetovano događa, kad oko sebe gledaš ljude koji su uspješni, koji ostvaruju svoje ciljeve, koji prema tvojem viđenju žive sretnim životom, a ti ne možeš ostvariti svoje, tada lako dolazi do aktivacije okidača'', pojašnjava Škiljić.