Veliki požar koji je buknuo u noći s utorka na srijedu, izbio je u pogonu osječke tvrtke "Drava International" koja se bavi recikliranjem plastičnih boca i najveća je takva tvrtka u Hrvatskoj.
Riječ je o jednoj od najvećih slavonskih tvrtki u kojoj radi nekoliko stotina zaposlenih, a koja godišnje obradi i 20.000 tona plastičnih boca koje se skupljaju kroz sustav povrata ambalaže, piše Danas.hr.
POGLEDAJTE VIDEO: Snimka požara u Osijeku, gori na području tvornice 'Drava International'
Proizvode naftu od PET ambalaže
Osim što recikliraju otpadne boce, od čepova rade granulat i jedni su od rijetkih u ovom dijelu Europe koji proizvode od toga ambalažu za hranu. U javnosti su poznati i po tome što od PET ambalaže proizvode naftu koju koriste za proizvodnju električne energije u svojim pogonima.
Međutim, ovo nije prvi put da se u njihovom postrojenju događa požar velikih razmjera.
I 2015. u večernjim satima vatrogasci su primili dojavu o buktinji koja je krenula iz hale. Tada se zapalilo gorivo u tvornici, gorjelo je 10.000 litara nafte. I tada je opasnost za ljude bila velika, prije svega za vatrogasce. Dojavu su primili malo iza 21 sat.
I godinu kasnije, 2016., u jutarnjim satima također je gorjelo te je jedan radnik čak ozlijeđen. No taj put požar je bio na otvorenom, između dvaju glavnih objekata, a toplina je bila toliko velika da je vatra izbijala šahtove.
Inovativna tvrtka koja bilježi rast
Zvonko Bede, vlasnik Drava Internationala, svojedobno je govorio: "Plastični otpad koji se ne može reciklirati i čije je zbrinjavanje skupo od sada će služiti kao sirovina za proizvodnju sintetičkog dizela. Takvog je otpada u našim pogonima dnevno oko 20 tona, što znači da ćemo od početka srpnja, kada stroj pustimo u pogon, svakoga dana dobivati između 16 i 18 tisuća litara sintetičkog dizela. Njega ćemo koristiti za proizvodnju električne energije koju ćemo djelomično trošiti za vlastite potrebe."
Pritom se pohvalio i kako je "dao 2,2, milijuna eura za NASA-in stroj i sad jedini u regiji mogu proizvoditi naftu od PET ambalaže".
O Drava Internationalu redovito se pisalo kao o tvrtki koja je iz biznisa reciklaže uspjela zatvoriti krug u kružnom gospodarstvu. Mediji su ih pratili kao inovatore koji rastu kako u uporabi, tako i u proizvodnji te uvođenju inovacija.