VATROGASCI UPOZORAVAJU /

Što kada susjed gomila smeće u stanu? 'Takva gomila može biti prava bomba u slučaju požara'

Image
Foto: RTL / Pixabay

S putova za evakuaciju treba ukloniti sve predmete koji ondje ne pripadaju

2.12.2019.
11:50
RTL / Pixabay
VOYO logo

Ogromne količine otpada nalazile su se u stanu koji je nedavno izgorio u Splitu, a stanari tvrde da su upozoravali na susjedovo ponašanje, no nitko nije reagirao.

Takvi slučajevi nisu rijetkost i ima osoba koje boluju od tzv. Diogenovog sindroma ili sindroma zatrpane kuće, koji ima svoje mjesto u medicinskoj literaturi. Definira se kao pretjerano čuvanje stvari te stvaranje zaliha, kao i nemogućnost osobe da ih se riješi. Osim zdravstvenog, to je i socijalni problem, a osobe koje imaju navedeni sindrom često ga skrivaju. No postavlja se pitanje - tko od takvih stanara može zaštititi susjede u okolnim stanovima?

''Bilo je slučajeva kad su se suvlasnici žalili na to da netko raznim predmetima zakrčuje zajedničke, ali i posebne dijelove u čijem je suvlasničkom dijelu uspostavljeno vlasništvo, odnosno stanove. Mi tada upozorimo stanare, no ne možemo drukčije uredovati. Samo sud može naložiti da se nešto učini glede toga, a inače bilo je slučajeva odlaganja raznih predmeta na stubištu što također nije dopušteno'', kazao je Glasu SlavonijeBojan Bodražić, direktor Zavoda za stanovanje pod čijim je upravljanjem veći broj zgrada u Osijeku.

Poznato je to i Peri Čemanu, zapovjedniku Javne profesionalne vatrogasne postrojbe Grada Osijeka, koji kaže da nerijetko upozoravaju suvlasnike u zgradama da ne skladište otpad, i to posebice u tavanskom prostoru. Čeman kaže da sve nakupljene stvari bilo na tavanskom prostoru ili u stanu, odnosno na stubištu, mogu biti prava bomba u slučaju požara. Kako bi se eventualni požar što prije ugasio, Čeman kaže da se s putova za evakuaciju trebaju ukloniti svi predmeti koji ondje ne pripadaju.

''Dogodi se da se u stubištu skladište fotelje, kaučevi, motori, bicikli, a sve to može biti opasnost pri požaru i smetnja pri gašenju požara. Isto vrijedi i za stanove gdje ljudi svašta drže i skladište, katkad i otpad koji može biti lako zapaljiv. No osim upozorenja i, dakako, gašenja požara, mi ništa drugo ne možemo napraviti'', pojašnjava Čeman.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako PU osječko-baranjska posljednjih nekoliko godina nije evidentirala slučajeve stanara koji u svojim stanovima skupljaju razni potencijalno opasan otpad, ipak postoji rješenje s pomoću kojeg se tzv. hrčcima može stati na kraj.

''Kad MUP-ovi inspektori zaštite od požara zaprime dojavu da se u stanu odnosno u kući nalaze lako zapaljive opasne tvari kojima nije mjesto u stambenim prostorima, izići će na mjesto događaja i utvrditi o čemu se radi. Potom donose rješenje i vlasniku nalažu da u određenom roku ukloni te stvari iz stambenog prostora'', objasnili su iz policije, kao i to da u slučaju ako se stanar ogluši na policijski nalog, dobiva prekršajni nalog, odnosno podnosi se prekršajna prijava nadležnom prekršajnom sudu. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo