Reiffeisen kreditno-štedne zadruge iz Austrije, podsjetimo, bez dozvole za rad izdale su u Hrvatskoj 20-ak tisuća kredita. Ljudi su uzimali kredite, a dio založenih nekretnina je pod ovrhom ili su vlasnici već deložirani. Državne institucije ponašaju se kao da ih se to ne tiče, a iako je HNB potvrdio da zadruge nisu tražile ni dobile dozvolu za rad u Hrvatskoj, one tvrde da je nisu ni trebale, jer hrvatski građani imaju pravo dizati kredite u Austriji, gdje je novac i isplaćivan, a otplata je išla preko posrednika.
S obzirom na to da je riječ o velikim novčanim iznosima i da su u brojnim slučajevima pokrenute ovrhe, zbog čega se stvara slika kako je sve od početka bilo planirano s ciljem da se netko domogne nekretnina na Jadranu, tenzije su oko ovog slučaja jako velike, piše Novi list.
Napala svjedoka
Bivši direktor Raiffeisenbank St. Stefan, August Walter, kojeg mnogi Rabljani smatraju najodgovornijim za svoje probleme svjedočio je u jednom od slučajeva u kojima dužnici tuže austrijske vjerovnike jer smatraju da je ugovor koji su potpisali ništetan.
Po izlasku iz sudnice uputio se prema parkiralištu, a jedna od dužnica ga je sustigla i nakon kraćeg razgovora na njega bacila kantu gnojiva, navodno konjskog, te se Austrijanac dao u bijeg.
Nakon završetka ročišta odvjetnik stranke s Raba Miroslav Vitaljić ponovio je stav da krediti nisu bili u skladu s pozitivnim propisima Republike Hrvatske te napomenuo da bi najbolje rješenje bilo potpisivanje nagodbi.
"Naime, postoji obveza povrata novca koja se ne može izbjeći niti jednom presudom. Novac se mora vratiti, a stvar je dogovora u kojem iznosu. Nadamo se da ćemo u nastavku postupka ići u sistem dogovora i nagodbe. Ne postoji pravni sistem u kojem se novac ne mora vratiti. Kamata je stvar razgovora i pregovora", rekao je Vitaljić, dodavši da niti jedna od njegovih stranaka nije rekla da neće vratiti novac, nego da će ga vratiti u skladu s onim što navode propisi RH, piše Novi list.