sada je okrivljenica / Smiljana nije bila podesna: Bivši šef ekipe za očevid za Vijesti.hr tvrdi da je odmah trebala biti sumnjiva

Image
Foto: Vjeran Žganec Rogulja/PIXSELL

Kriminalist vjeruje kako je policija poduzela sve potrebne radnje, no pita se znaju li što sve treba poduzeti

21.2.2019.
13:42
Vjeran Žganec Rogulja/PIXSELL
VOYO logo

Smiljani Srnec, osumnjičenoj za ubojstvo sestre Jasmine Dominić, u srijedu je istražna sutkinja Županijskog suda u Varaždinu odredila jednomjesečni istražni zatvor.

Igor Pavlic, glasnogovornik Općinskog suda u Varaždinu rekao je da je istražna sutkinja odredila istražni zatvor protiv osumnjičene, jer je zaključila da postoji osnovana sumnja da je ona počinila kazneno djelo ubojstva na štetu svoje sestre, čime je ostvaren temeljni uvjet za određivanje zatvora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Istražni zatvor određen je zbog opasnosti od utjecaja na svjedoke, među kojima su njeni rođaci i poznanici. Drugi razlog je postojanje osnovane sumnje da bi osumnjičena Srnec mogla ponoviti kazneno djelo.

Image

Strava u Međimurju: Ovo je žena koja je osumnjičena da je sestru ubila i stavila u zamrzivač

Image

Strava u Međimurju: Ovo je žena koja je osumnjičena da je sestru ubila i stavila u zamrzivač

"Što se tiče opasnosti ponavljanja djela, kod osumnjičene postoji izrazito visok stupanj kriminalne volje, upornosti, bešćutnosti, ali i činjenice da je već bila u sukobu sa zakonom, sve te okolnosti kad se povežu imaju značaj osobitih okolnosti i predstavljaju realnu opasnost da bi mogla ponoviti kazneno djelo", rekao je u srijedu Igor Pavlic, sudac i glasnogovornik varaždinskog suda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na upit novinara može li majka ubijene Jasmine Dominić i okrivljenice Smiljane Srnec, koja bi trebala biti svjedokinja a radi u inozemstvu, izaći iz zemlje, Galić je odgovorio da se prema njoj kao svjedokinji ne mogu poduzeti mjere te da ona može izaći iz zemlje. Novinare je zanimalo i mogu li pojedini svjedoci odbiti svjedočiti s obzirom na to da bi svjedočiti trebali i članovi obitelji i rodbina. Zamjenik županijskog državnog odvjetnika je odgovorio da Zakon o kaznenom postupku precizno propisuje koje osobe su oslobođene dužnosti svjedočenja, koje se ne moraju odazvati pozivu za svjedočenje.

Naime, i prije formalnog uhićenja, Smiljana Srnec se slomila i policiji priznala da je ubila sestru. Kazala je kako ju je zatukla komadom drveta, a nakon toga sakrila u zamrzivač gdje se tijelo nalazilo oko 19 godina. No, nakon što je stigao njezin tadašnji odvjetnik, savjetovao joj je da ništa ne govori tako da ovo priznanje, s obzirom na fazu procesa u kojem je izrečeno, priznanje se ne smatra formalnim.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Lagala i prije i bila nepodesna za poligraf

Podsjetimo, tijelo je pronađeno u zamrzivaču pod stepenicama u kući u kojoj je živjela šesteročlana obitelj. Bilo je u položaju fetusa, s glavom stisnutom u koljenima te prekriveno smrznutom hranom. Pronašao ga je zaručnik Smiljanine kćeri. Tijelo je u takvom položaju dopremljeno na obdukcijski stol gdje se dva dana odmrzavalo.

Policija je 2005. godine istraživala Jasminin nestanak, no dokaza da je stradala nije bilo. Članovi obitelji su, tvrdi policija, davali lažne informacije. Jasmina je, naime, nestala 2000. godine, a službeno je njezin nestanak majka Katica policiji prijavila 5 godina kasnije. Lažne tragove policiji je davalo više članova obitelji. Stoga se postavlja pitanje tko je sve znao za Jasmininu tragičnu sudbinu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Usprkos skrivanju tragova, policija je 2005. ipak pretraživala kuću i dvorište, ali tijelo nikad nisu pronašli.

Je li bilo policijskih propusta i zašto je bila nepodesna za poligraf?

Iako se po medijima pojavila informacija kako je Smiljana još tada prošla ispitivanje na poligrafu, upućeni izvori su neslužbeno ustvrdili kako nije poligrafski ispitivana jer je proglašena nepodesnom, ali se ne zna zbog čega. Vezano za poligrafsko ispitivanje i u kojim slučajevima su osobe nepodesne za takvo ispitivanje, razgovarali smo s umirovljenim kriminalistom i bivšim šefom ekipe za očevide PU zagrebačke, Brankom Lazarevićem.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Postoje tipovi osoba koji ne reagiraju na poligraf, ali takvih osoba je jako malo. Odnosno samo oko 1 posto je onih koji mogu kontrolirati svoje emocije. Poligrafski ispitivač napravi testove na osnovu kojih će utvrditi je li osoba koju treba testirati reaktivna ili nije. To je jako bitno. To su obično nekakvi manji testovi", pojasnio je Lazarević za Vijesti.hr.

Istaknuo je i važnost toga da se poligrafski ispitivač detaljno upozna sa slučajem zbog kojega se provodi ispitivanje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Upravo zbog toga sam ja inzistirao kod teških kaznenih djela da očevidu prisustvuje 'poligrafist' jer jedno je kada on vidi mjesto zločina, a drugo kada samo pročita izvještaj napisan na papiru. Pravi ispitivač bi trebao 'osjetiti' mjesto zločina i do u detalja poznavati slučaj kako bi kvalitetno sastavio pitanja", kaže Lazarević i dodaje .

Kazao je kako se potom s ispitanikom obavlja razgovor kako bi se utvrdilo je li osoba podesna za takvu vrstu ispitivanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Osobe koje nisu podesne za takvo ispitivanje su one koje boluju od mentalnih bolesti ili psihičkih poremećaja kao ni osobe pod utjecajem alkohola, droge i psihoaktivnih tvari", pojasnio je.

Na, naš upit ne bi li nepodesna osoba trebala na određeni način postati i sumnjiva te smatra li da je u cijelom ovom slučaju bilo policijskih propusta, Lazarević bez imalo sustezanja zaključuje: "U ovom slučaju je svakako trebala postojati sumnja s obzirom na poligraf. S druge strane, policija kaže da su poduzeli sve kako bi riješili slučaj i ja im vjerujem. Problem je jedino što nisam siguran znaju li što je to 'sve' što trebaju poduzeti?'

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Love island uk
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo