'Zašto ministarstvo to zataškava?' / Sigurnost u Remetincu upitna: Detektori za metal ne rade, zatvorenicima donose mini-mobitele!

Sindikati tvrde da je najveći problem mali broj policajaca

23.11.2018.
6:52
VOYO logo

Mobitel velik svega nekoliko centimetara Ivo Komšić donio je sinu u Remetinec. Pravosudni policajci nisu htjeli stvarati scene zbog drugih ljudi, pa su nakon očeva posjeta prepratili malog Komšića u ćeliju i uzeli mu mobitel. 

Riječ je o mini-uređaju koji se na internetu može nabaviti za svega 100-tinjak kuna. Sindikatima nije jasno zašto Ministarstvo pravosuđa takve stvari zataškava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ništa se ne ulaže

"Ako je taj mobitel u obliku sticka, plastični... Zašto ne objaviti slike našim djelatnicima da oni obrate pozornost. Ako je mobitel u satu jer tehnologija ide naprijed, zašto to nama nitko ne objašnjava i zašto nitko ne zna o čemu se radi? Mislim da nitko od nas još nije vidio takav mobitel", rekao je predsjednik Sindikata pravosudne policije Armin Tatarević.

Ovaj potez samo je otkrio da je sigurnost u zatvorima daleko od visoke razine. Sindikate to nimalo ne iznenađuje. "Zato što se nedovoljno ulaže u sredstva, metal detektore, u kamere i ostalo. Koliko ja znam, ništa se ne ulaže u posljednje  vrijeme niti dolazi do uha osoba koje rade u zatvorskom sustavu", kazao je Tatarević.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Da stvar bude gora, kako doznajemo, detektori za metal uopće ne rade, kroz pakete i posjete često ulaze nedopuštene stvari. Zatvorskom sustavu nuđen je i pas za detekciju droge, ali nitko nije htio uložiti u njihovu obuku, pa ga nisu dobili. Sindikatima smeta i što kamere ne kontroliraju zatvorenike i posjete, već samo rad pravosudne policije. 

Zbog čega se friziraju izvješća?

"Nije mi jasno zbog čega se friziraju sva izvješća, tko to radi, zbog čega, kome je u interesu da se friziraju izvješća da su bili ekscesi unutar zatvora, na šetalištu i tako", rekao je Tatarević. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najveći problem je što u zatvoru ima i malo pravosudnih policajaca. Jedan je često zadužen i za šestero zatvorenika, a sve se mora raditi ubrzano. "Ne rade po propisima kako bi trebali: detaljan pretres, možda nije dobro da to kažem, ali jednostavno ih posao tjera da što više ljudi prođe kroz te posjete", tvrdi Tatrević.

Mobiteli i opijati najčešće se nalaze po sobama. Na sve ovo iz Ministarstva pravosuđa i zatvorskog sustava - nemaju komentara.   

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Skriveno u raju
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo