Predstavnici Policijske uprave primorsko-goranske i Ravnateljstva policije, Uprave kriminalističke policije na danas održanoj konferenciji za medije prezentirali su rezultate složenog kriminalističkog istraživanja nad grupom počinitelja osumnjičenih za kaznena djela teških krađa provaljivanjem u bankomate, javljaju iz PU primorsko-goranska.
Protupravna imovinska korist nastala otuđenjem novca iz bankomata iznosi oko 3.200.000 kuna, za koliko su oštećene četiri novčarske ustanove sa sjedištima u Rijeci i Zagrebu. Osim novčarskih ustanova, oštećeni su i drugi objekti u sklopu kojih su se nalazili bankomati, pri čemu je prema dosad zaprimljenim odštetnim zahtjevima nastala materijalna šteta od oko 630.000 kuna.
Riječ je o višemjesečnom kriminalističkom istraživanju kojeg su nositelji bili policijski službenici Službe općeg kriminaliteta Policijske uprave primorsko-goranske, a provedeno je u suradnji s Policijskim upravama zagrebačkom, krapinsko-zagorskom i istarskom te u suradnji i koordinaciji s Upravom kriminalističke policije Ravnateljstva policije i Općinskim državnim odvjetništvom u Rijeci. Također, u dijelu kriminalističkog istraživanja sudjelovali su i policijski službenici Policijske uprave ličko–senjske, Policijske postaje Senj.
Poznati policiji od prije
Uvodno je Ivica Kropek, voditelj Službe općeg kriminaliteta u Upravi kriminalističke policije Ravnateljstva policije kazao da je realizacija kriminalističkog istraživanja započela tijekom jučerašnjeg dana. Kriminalističkim istraživanjem obuhvaćena su petorica hrvatskih državljana u dobi od 30, 34, 37, 40 i 42 godine s područja Zagrebačke i Krapinsko-zagorske županije. Riječ je o osobama koje su već ranije evidentirane kao počinitelji ove vrste kaznenih djela, a u počinjenju su iskazivali izuzetnu organiziranost, kako u pripremnim radnjama tako i prilikom uništavanja dokaza nakon počinjenja kaznenih djela.
Robert Tomac, načelnik Sektora kriminalističke policije Policijske uprave primorsko-goranske kazao je da na području ove Policijske uprave ovu problematiku bilježimo i sustavno se bavimo od 2011. godine, a posebno tijekom 2017. godine. Konkretna obrada pomno je pripremana u suradnji s kolegama iz Uprave kriminalističke policije, a posebno se zahvalio svim uključenim policijskim upravama te kolegama iz nadležnih policijskih postaja na području kojih su kaznena djela počinjena, kao i policijskim službenicima specijalne i interventne policije.
Protupravna imovinska korist nastala otuđenjem novca iz bankomata iznosi oko 3.200.000 kuna, za koliko su oštećene četiri novčarske ustanove sa sjedištima u Rijeci i Zagrebu.
Eksplozija uz pomoć plinske smjese
Počinitelji su u bankomate provaljivali na način da su uporabom plinske smjese izazvali eksploziju, a zatim iz oštećenih bankomata otuđili kazete s novcem. Kod počinjenja kaznenih djela koristili su prethodno otuđena osobna vozila marki Volkswagen, Seat, Škoda i Audi, a u jednom slučaju su na vozilo postavili nepripadajuće registracijske pločice. Otuđeno je 12 osobnih vozila, a sva otuđena vozila su naknadno pronađena i vraćena vlasnicima.
Tijekom jučerašnjeg dana obavljen je veći broj pretraga doma i vozila u vlasništvu ili na korištenju osumnjičenih na području ove Policijske uprave te na području Policijskih uprava zagrebačke i krapinsko-zagorske, kojom prilikom su pronađeni i oduzeti predmeti koji se dovode u vezu s počinjenjem kaznenih djela.
Petorica hrvatskih državljana kazneno su prijavljena mjerodavnom državnom odvjetništvu zbog sumnje da su počinili ukupno 32 kaznena djela od kojih 11 teških krađa (četiri u pokušaju), osam kaznenih djela dovođenja u opasnost života i imovine općeopasnom radnjom ili sredstvom, 12 kaznenih djela neovlaštena uporaba tuđe pokretne stvari i kazneno djelo krivotvorenja isprava.
Svi su predani pritvorskom nadzorniku, a kriminalističko istraživanje se nastavlja.