Počelo se rasplitati klupko zagonetke četverostrukog ubojstva u Tekačevu kod Rogaške Slatine u Sloveniji u ožujku davne 1997. godine. Tamošnji portal 24ur piše da je tužiteljstvo u Celju podnijelo zahtjev za provođenjem istrage nad 56-godišnjim M. F., državljaninom Hrvatske, koji je navodno bio pomagač 48-godišnjem počinitelju Kristjanu Kameniku.
Jutarnji list piše da je M. F. prije nekog vremena već bio pod prikrivenim istražnim mjerama u Hrvatskoj. On je već više puta bio osuđivan za razna kaznena djela.
Krunski dokaz - DNK profil
Slovenski mediji pišu da je krunski dokaz koji povezuje M.F. s četverostrukim ubojstvom njegov DNK profil do kojeg se došlo razmjenom između slovenskih i hrvatskih istražitelja. Tužiteljstvo ga sada istražuje zbog sumnji da je s Kamenikom počinio četverostruko ubojstvo. Biološki tragovi koji ga čine sumnjivim nađeni su na maskirnoj kapi i crnom puloveru nedaleko od mjesta ubojstva u voćnjaku, a nađeno je i više vlasi - potvrdila je okružna državna tužiteljica u Celju.
Zločin se dogodio 5. ožujka 1997. godine. Mladić koji je radio za obitelj Poharc u njihovu voćnjaku, pokucao je na vrata njihove kuće. Nitko mu nije otvarao pa je otvorio vrata i u hodniku vidio krvavi ženski leš. Ubrzo potom utvrđeno je da su ubijeni supružnici Frančiška (73) i Štefan Poharc (75) te njihove podstanarke Helena Krošlin (36) i njezina kći Veronika (17). Iz kuće je navodno nestao novac koji je Frančiška dobila kao odštetu jer je u prometnoj nesreći ostala invalid. Na tavanu kuće policija je pronašla i hrpu oružja, a za Štefana Poharca se spekuliralo da se bavio švercom.
Nakon ulaska u Kuću strave, kako su je prozvali slovenski mediji, kriminalisti su snimili tijela, a snimka je emitirana na suđenju Kameniku. Kamera se najduže zadržala na Frančiški.
Osim rupa od pucanja, imala je veliku ranu na glavi, koju je mogla zadobiti da je prilikom pada udarila glavom u radijator. Kod Veronike, koja je ubijena u kuhinji, patologa je tijekom obdukcije najviše iznenadila mala ulazna prostrijelna rana na njenom čelu neposredno ispod tjemena. Iz toga je zaključio da je vjerojatno ustrijeljena iz neposredne blizine. Žrtva je pronađena u kutu kuhinje, nagurana u stolicu i klupu. Poharcu, koji je ubijen u podrumu gospodarske zgrade, ruke su bile vezane na leđima, a tijelo Helene bačeno je među sanduke s jabukama.
Kamenik prvo osuđen pa oslobođen, a onda opet po zatvorima
Policajci su na mjestu zločina pronašli nekoliko tragova, među kojima i tragove tenisica marke Nike. Nekoliko tjedana kasnije na jednoj benzinskoj pumpi priveden je Kamenik. Potplate njegovih tenisica slovenski su forenzičari usporedili s tragovima tenisica pronađenima na mjestu zločina i ustvrdili podudaranje. Dva je puta zbog tog zločina Kamenik sjedao na optuženičku klupu. Prvi put osuđen je na tad maksimalnih 20 godina zatvora. Njegova obrana angažirala je stranu agenciju koja je opovrgnula tvrdnje slovenskih forenzičara o podudaranju pa je na ponovljenom suđenju oslobođen. Kamenik je svaki put tvrdio da nije kriv.
U međuvremenu je bio u zatvorima u Srbiji, Hrvatskoj i Italiji.
Kako pišu 24sata, kad je izašao iz pritvora zbog slučaja u Tekačevu, bacio se na dilanje. Pao je u nekoliko zemalja. Prvo u Srbiji. Dok je ležao u zatvoru u Sremskoj Mitrovici zbog krijumčarenja heroina, oženio se Mašom Medik, pjevačicom popularne slovenske turbo-folk skupine Turbo Angels, čime je izazvao nevjerojatan interes javnosti. Brak je na kraju razvrgnut. Kamenik se nakon postupka u Beogradu preselio u Opatiju. Tih dana tražio ga je i sud u Celju, koji mu je pokušavao uručiti poziv za početak trećeg suđenja, budući da su se u istrazi stravičnog slučaja u Tekačevu pojavili neki novi momenti. Potom je pao u Rijeci. Sutkinja Ika Šarić njega i njegova kuma Marijana Surjana, koji je dilersku mrežu organizirao u Rijeci, osudila je na po osam godina zatvora, a ukupna kazna za 11 optuženih, od kojih je većina bila s riječkog područja, bila je 60 godina zatvora. Kamenik je dobio osam godina zatvora.
U Lepoglavi se sukobio sa Srđanom Mlađanom
Osuđen je 2011., a kaznu je izdržavao u Lepoglavi. Tamo se sukobio s ubojicom Srđanom Mlađanom, koji mu je prijetio ubojstvom. U Mlađanovoj ćeliji tih je dana pronađen improvizirani nož. Kamenik je iz zatvora pušten ranije, ali uvjetno. Uhićen je na uvjetnoj 2016. u Milanu. Talijanska policija ga je uhitila s 50 kilograma kokaina, vrijednog oko dva milijuna eura. Ponovno je završio iza rešetaka.
Treće suđenje trebalo je krenuti 2007. godine, ali zbog Kamenikove nedostupnosti još nije baš počelo, jer su 2015. održali samo pripremno ročište. U međuvremenu, 2018. iz spisa su izletjeli krunski dokazi tužiteljstva, njegove tenisice. Prema mišljenju viših celjskih sudaca, sudska naredba o oduzimanju tenisica 1997. godine bila je nedovoljno obrazložena, a okrivljeniku je naredbom suda povrijeđeno pravo na prostornu privatnost stana. Kad proces konačno počne, oči javnosti bit će uprte u tužiteljstvo, koje bi trebao voditi načelnik Općeg kriminalističkog odjela tužilaštva u Celju Gorazd Kacijančič.
Navodno je M. F. imao alibi
Posljednjih se godina naveliko priča da slovenski stručnjaci suvremenom tehnologijom analiziraju maskirnu kapu koju su pronašli na mjestu zločina.
Da bi suučesnik u ubojstvu mogao biti hrvatski državljanin spekuliralo se godinama, a te su sumnje sada postale konkretnije nakon što je tužiteljstvo u Celju podnijelo zahtjev za istragu protiv M. F. Jutarnji list piše da M. F. navodno imao alibi. U vrijeme kada se dogodilo ubojstvo bio je na odsluženju zatvorske kazne, ali je na dan ubojstva imao slobodan vikend. Neslužbeno se doznaje da on sada živi na otoku Pagu.