Mirjana Šebelja i sama je, kaže, izbjeglica, a stanovnica je Studeni – jedne od ruta kojom migranti prolaze prema slovenskoj granici, i dodaje: „Ne mislim da će se oni zaustavit i da će koga dirati. Oni prolaze svojim putem. Tu su prošli pred mjesec, dva, nisu nas ništa pitali“.
Primorsko-goranska policija poručuje da treba biti tolerantan. Policijski načelnik Tomislav Dizdar poručuje: „Ako se i uoče ljude koji ne pripadaju podneblju u kojem mi živimo, po nekakvu opisu, to znači da treba ih napasti? Ne. To su samo ljudi. Dakle, zovite 192. Ja jamčim da imovina građana na području PU PGŽ nije ugrožena, da životi građana nisu ugroženi“.
U Županiji se o migrantima raspravljalo i na Stožeru civilne zaštite. Primorsko-goranski župan Zlatko Komadina poziva na razum: „A ne da slikaju i šeraju na društvene mreže, što se najčešće radi. Jer zapravo – treba postupiti onaj tko mora postupiti, a ne da se širi panika među stanovništvom. Ja razumijem interes javnosti i nove oblike tehnologije i komuniciranja, ali treba postupati onaj tko je za to zadužen“.
Migranti se najčešće kreću prugama i obilježenim planinarskim putovima. Jedan od onih koji vodi prema granici prolazi kroz Klanu. Neugodnosti ovdje nisu imali. Kako kaže stanovnik Klane Andrija Starčić: „Pa ja sam uvijek u životu pomagao čovjeku. A što ja znam kako da mu pomognem. Čime… Da ga sretnem, ja ne mogu nego mu reći dobar dan, a da nemam ništa kod sebe. A da dođe u kuću pitati, kruha bih mu dao. Bez razlike“.
Oprez je, kažu stanovnici, dobar. Ne samo po pitanju migranata, već uvijek kada se radi o nepoznatoj skupini ljudi, ali unaprijed osuđivati ništa dobroga ne može donijeti.