Vatrena stihija / Stručnjak pojasnio: 'Zgrade u Splitu su ugrožene ako bukne požar jer vatrogasci ne mogu do njih'

Čak četvorica vatrogasaca i jedna stanarka ozlijeđeni su u požaru

24.11.2019.
19:37
VOYO logo

Ugašen je veliki požar koji je u nedjelju ujutro buknuo na šestom katu zgrade u splitskom naselju Trstenik. Stanari su evakuirani, a s vatrom se borilo 40 vatrogasaca, od kojih su četvorica lakše ozlijeđena. 

Što je uzrok plamena pokazat će očevid koji je počeo poslijepodne. Vatra je krenula iz jednog stana i ubrzo se proširila na susjedne katove.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, vatrogasci su imali problema s pristupom zgradi, a zašto je došlo do toga, pojasnio je Radoslav Đorđević, nadzorni inženjer upravitelja zgrade.

Na upit tko je odgovoran za to da vatrogasci nemaju pristup, Đorđević je odgovorio:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Prije svega, nema jednog odgovornog. Pristup nije omogućen jer je netko stavio stupiće, a Grad nije reagirao na upozorenja. Dobili smo i upozorenje od MUP-a. Ja sam poslao upozorenje nadležnima, za što postoji i pisani dokument. Druga stvar su sami građani koji ne razmišljaju pa parkirajuautomobile na mjesta čak i tamo gdje je označeno da ne bi smjeli".

Za tako parkirane automobile Đorđević je prozvao prometno redarstvo koje to ne sankcionira. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, problem je i s hidrantima i protupožarnom opremom u zgradi.

"Oprema u zgradi je postavljena u srpnju ove godine, a bio je i pregled. Ako je otuđeno neko crijevo, a i toga ima jer ih znaju uzeti 'drogaši', a znamo kamo to poslije ode, onda je to problem. Što se hidranata tiče, ako u zgradi ima vode, oni rade. Druga je stvar ako nema opreme. Osim toga u zgradi je bilo 14 ispravnih vatrogasnih aparata. Zašto se nisu koristili, nije mi jasno. Možda zato što su ljudi u panici i nisu obučeni za tako nešto", pojašnjava Đorđević.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Istaknuo je da je zgrada osigurana i da će štetu podmiriti osiguravajuće društvo, a  štetu u stanu morat će platiti sami vlasnici ako  nisu osigurali stan.

Na upit koliko su zgrade u Splitu sigurne, Đorđević je kazao:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Pristup zgradama je na jako niskoj razini. Pojedinci iz Grada se trude, iz MUP-ova inspektorata također, vatrogasci daju sve od sebe, mi kao upravitelji se trudimo da ispoštujemo sve zakonom predviđene norme."

"Bilo je baš strašno, imala sam osjećaj da će cijela zgrada, odnosno cijeli blok zgrada da će izgorjeti. Bilo je užasno. Onda sam uzela dijete i psa i pobjegla van", ispričala je stanarka zgrade u kojoj je izbio požar Neda Bonačić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vatrogasni zapovjednik kasnije je pojasnio da nisu eksplodirale plinske boce iako je tako odjekivalo.

"U nekoliko trenutaka su doživjeli totalno paljenje cijelog prostora i propaljivanje, i ti plinovi koji su bili unutra naknadno su se propaljivali tako da je požarom zahvaćen cijeli stan", pojasnio je Tonči Mikuličić, zapovjednik smjene JVP Split. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vjeruje se da u stanu na šestom katu u trenutku izbijanja požara nije bilo nikog, no navodno je bio pun plastičnih boca koje su uzrokovale neslućene temperature. Tolike da se vatrogascima dio opreme potpuno rastopio.

"Njihove su se lampe topile od visoke temperature", govori Mikuličić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Četvorica od 39 vatrogasaca iz Splita, Žrnovnice i Vranjica nagutala su se dima, jedan je zadržan u bolnici. Ipak, uspjeli su spriječiti da vatra uđe i u gornje stanove. 

Dok su vatrogasci pokušavali prići zgradi, nepristupačnoj zbog parkiranih automobila, neki su građani sami uzimali hidrante iz okolnih ulaza i bacali se na gašenje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Staklo koje je padalo sa zgrade lakše je ozlijedilo jednu stanarku, ali i probušilo  šmrkove.

Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo