Sucu Trgovačkog suda Mihaelu Kovačiću, koji je uhićen u aferi "Fiktivni stečajevi" Određen je istražni zatvor u koji će još troje, od ukupno 13-ero privedenih.
Terete se da su oštetili razne tvrtke u stečaju za više od 28 milijuna kuna. To su činili punih 12 godina, a malverzacije su očito bile obiteljski biznis.
Nakon što je ispitan pred Uskok-om, sucu Mihaelu Kovačiću određen je jednomjesečni istražni zatvor.
"Po točki 3, opasnost od ponavljanja kaznenog djela i to zato što je još formalno sudac Trgovačkog suda, iako je podnio zahtjev za razrješenje. Smatra se da bi zbog toga mogao počiniti novo kazneno djelo", kazao je Vlado Kartelo, odvjetnik Mihaela Kovačića.
Među 13 uhićenih, je i Kovačićeva supruga koja inače radi na sisačkom Općinskom sudu, pa sin, brat, nećak i šogor, a u obiteljski posao ušla je i Kovačićeva suradnica sa suda Aleksandra Mažić s obitelji, te stečajni upravitelji Branko i Iva Petanjek. Uz Kovačića, istražni zatvor je određen za Mažić i Petanjeke.
"Normalno da ćemo se na to žaliti, i tražiti puštanje na slobodu smatramo da nije bilo razloga za to", izjavio je Toni Ivandić, odvjetnik Ive Petanjek.
A za što se terete:
Prema USKOK-u Kovačić je kao sudac prvo Trgovačkog suda u Sisku, pa Zagrebu, uz pomoć stečajnih upravitelja bilo oca ili kćeri Petanjek nalagao da se novac stečajnih dužnika isplati i deponira kod javnih bilježnika. A onda bi uz pomoć svoje suradnice s Trgovačkog suda u Sisku Aleksandre Mažić koja je radila u pisarnici, nalagali bilježnicima da novac prebace na račune članova obitelji, kao da je riječ o naplati potraživanja. Tako su oštetili stečajne dužnike, odnosno 23 tvrtke, za oko 28 milijuna kuna. Među oštećenim tvrtkama spominju se Željezara Sisak, Generalturist, Hyundai auto.
"Okrivljenike se tereti za počinjenje kaznenog djela zlouporabe položaja i ovlasti, pomaganja u zlouporabi položaja i ovlasti, zlouporabe povjerenja u gospodarskom poslovanju te pranja novca", ustvrdila je zamjenica ravnateljice USKOK-a Danijela Raspović Tomac.
U 12 godina koliko su tako radili, sumnjiče se da su osnovali i sedam tvrtki, kako bi oprali nezakoniti novac. Novcem su kupovali nekretnine, automobile, vrijednosnice. Osumnjičene je policija dulje vrijeme tajno snimala i pratila telefonske razgovore. Sudac Kovačić je tražio razrješenje, a sada se čeka odluka Državnog sudbenog vijeća o stegovnom kažnjavanju, što će nada se obrana biti osnova da se pusti na slobodu.