"Najčešći načini počinjenja kaznenih djela, kojima se oštećeni dovode u zabludu i omogućuju počiniteljima ulazak u stambene prostore i krađu novca, je ulazak u kuću radi popisivanja serijskih brojeva novčanica, mijenjanja ili sl. Načini su i, primjerice, zamjena novčanica radi odnošenja novca u banku, fotografiranja radi usporedbe, jer se novčanice mijenjaju ulaskom Hrvatske u EU pa na sebi moraju imati oznaku 'EU', novac će prestati važiti, krivotvoren je i treba ga predati, ali i da je novcu istekao rok trajanja i sl.", naglasila je policija u nedjelju.
Policija poziva na oprez i kod slučajeva gdje počinitelj, pod nekom izlikom, ulazi u dom te razgovara s oštećenom osobom, dok drugi počinitelj istodobno neometano ulazi u prostor, krade novac i vrijedne predmete, a zatim se neprimijećen udaljava, što otežava pronalazak počinitelja.
Građani su upozoreni da, ako se nađu u sličnim situacijama, takve osobe nipošto ne puštaju u dom te da im ne predaju novac ili druge vrijedne stvari.
"U slučaju da građani od nepoznatih osoba putem telefona zaprime pozive u kojima se traži da nešto učine sa svojim novcem, zlatom i drugim vrijednostima, ili kažu da će netko doći radi provjere novca ili zlata, neka obvezno, u što kraćem roku, događaj prijave policiji pozivom na broj 192 ili 112", poručuju iz PUZ-a.
Istaknuli su da policijski službenici prilikom dolaska na adrese stanovanja pokazuju metalnu službenu značku i službenu iskaznicu.