U akciji uhićenja 12 osoba koje provodi riječki PNUSKOK i Županijsko državno odvjetništvo u Rijeci, kao rezultat složenog kriminalističkog istraživanja vezanog za restrukturiranje i poslovanje brodogradilišta Uljanik odnosno Uljanik Grupe, prema neslužbenim informacijama privedeni su bivši predsjednik uprave Gianni Rossanda, njegov prethodnik Anton Brajković te članovi bivše uprave Marinko Brgić i Veljko Grbac.
Policija je tijekom jutra, kako se doznaje, bila u domu nekadašnjeg predsjednika uprave Antona Brajkovića kojega je 2013. na tom mjestu zamijenio Gianni Rossanda. Bivšu upravu Uljanika uz Rossandu, koji je bio predsjednik uprave, činili su Marinko Brgić i Veljko Grbac. Ispred zgrade u kojem živi Rossanda su dva vozila riječkih registracija za koje se pretpostavlja da su vozila MUP-a dok bivši predsjednik uprave navodno nije kod kuće.
http://video.adriaticmedia.hr/originals/app/PXL_260319_25358.mp4
Nisu vodili brigu o Uljaniku
"Vjerujem da su meta kriminalističkog istraživanja upravo bivši direktorima društava i bivši članovi uprave. Već sam jutros primjetio ispred Uljanika pripadnike interventne policije. Nisam znao o čemu se radi, no drago mi je čuti da su se stvari počele razvijati, da se počelo rješavati ono na što smo upozoravali. Nadam se da će netko dogovarati za nastalu situaciju", poručio je novinarima predsjednik štrajkaškog odbora Boris Cerovac. Dodao je da s druge strane nije zadovoljan jer su se, kako je rekao, "neke stvari mogle puno ranije dogoditi pa bi danas radnici bila na svojim radni mjestima".
"Nažalost, tu smo jer pojedinci nisu vodili brigu o Uljaniku", zaključio je Cerovac.
U akciji je, prema informacijama iz MUP-a, angažirano više od stotinu policajaca, koji će tijekom današnjeg dana izvršiti pretrage domova i ureda osumnjičenih.
Osim u Istri akcija se navodno provodi i na riječkom području.
Uljanikovi radnici u Puli na sat vremena blokirali promet
Šestog dana štrajka Uljanikovi radnici danas su izašli iz kruga brodogradilišta i na sat vremena blokirali promet kod dvaju ulaza u brodogradilište, kod upravne zgrade i na Bulevaru. "Ne želimo raditi probleme gradu, ali želimo da se za nas čuje. Mi želimo i kroz taj oblik da se zna da smo spremni organizirati i druge akcije kako bismo spasili brodogradnju", rekao je predsjednik Štrajkaškog odbora i čelnik Jadranskog sindikata Boris Cerovac.
Početne prometne gužve koje je izazvao njihov potez vrlo su brzo kanalizirane preusmjeravanjem prometa na alternativne pravce, a sindikati su se nakon sat vremena ponovno vratili u krug brodogradilišta. "Svakim danom je sve manje nade za opstanak Uljanika, no mi ne želimo da se Uljanik i 3. maj ugase, odnosno ne želimo da se ugasi niti jedno brodogradilište, već da brodogradnja i dalje postoji na ovim prostorima", izjavio je predsjednik Štrajkaškog odbora i čelnik Jadranskog sindikata Boris Cerovac te pozvao kooperante da se pridruže radnicima u štrajku jer, kako je rekao, "samo zajedno možemo riješiti ovaj problem".
Ustvrdio je i da bez brodogradnje neće više biti ni pomorskog instituta ni fakulteta koji su vezani uz brodogradnju. Prema njegovim riječima, na ovu akciju odlučili su se kako bi Vlada i svi lokalni političari shvatili da Uljanikovi radnici žele raditi.
Sitni politički bodovi na račun radnika
Zamoljen za komentar izjava pojedinih predstavnika Vlade koji su gotovo "digli ruke od Uljanika", Cerovac je istaknuo da se često čuju izjave raznih političara koji očito žele skupljati sitne bodove na račun patnje Uljankovih radnika. "Premijer je prva osoba u toj priči i on mora zajedno s Vladom donijeti konačnu odluku o Uljaniku, a nikako pojedinci. To što pojedini predstavnici Vlade izjavljuju je jadno, mizerno. Takvim ljudima ne treba uopće davati značaj", poručio je Boris Cerovac.