Josip Granić, pročelnik Hrvatske gorske službe spašavanja, ispričao je za Index kako je helikopter koji su tražili za unesrećene s Brača vraćen u bazu 15-ak minuta nakon polijetanja. Ne zna tko je dao tu naredbu i zašto.
Pogledajte kako izgleda mjesto pada Cessne na Braču; Netko je zabrljao? 'Takvo nešto se nikad nije dogodilo'
"Provedena je sva potrebna dijagnostička obrada, svo troje ozlijeđenih, žena i dva muškarca će biti zadržani u bolnici. Pilot, mlađa muška osoba je najlakše ozlijeđen i u bolnici će biti dan, dva, stabilan je, dobro je, a ozljede su sanirane. Drugo dvoje putnika je zadobilo teže ozljede, radi se o prijelomima više kralježaka, rekao je dr. Ledenko novinarima ispred bolnice. No, kako je pojasnio, kod oboje putnika je riječ o " stabilnim prijelomima koji ne trebaju operacijsko liječenje i nemaju neuroloških oštećenja".
Tako nešto se nikad dosad nije dogodilo. Nečijom odlukom je taj helikopter vraćen nazad umjesto da pokupi unesrećene osobe kako bi one što prije stigle do bolnice. Mi imamo dežurnu ekipu u Divuljama i ona je odmah poletjela u koordinaciji s HRZ-om. S nosilima i svime što im je potrebno za spašavanje su krenuli i na pola leta su opozvani nazad", priča Granić i nastavlja:"
To se prvi put dogodilo, nikome nije jasno zašto, jer su vatrogasci na terenu čekali helikopter i ljude da se unesrećeni podignu košarom. Ali na kraju su vatrogasci ozlijeđene morali nositi i voziti do helidroma gdje ih je pokupio helikopter i odvezao u bolnicu", opisuje Granić dodajući da je cijela ekipa time dosta konsternirana. "I mi i 112 pokušavamo shvatiti gdje je došlo do problema. Sustav jest velik, ali se tako nešto ne bi smjelo događati."
"Znači oko 10:30 je poletjela prva ekipa iz Divulja i oko 10:45 je vraćena. Ne znamo odakle je i nije nam jasno zašto je došlo do te zapovijedi", ponovio je Granić. Na pitanje s kim se komunicira u takvim slučajevima te tko je mogao to zapovjediti rekao je da ne zna: "HGSS je zatražio helikopter putem 112, koji bi trebao dalje koordinirati sve."
"Zbog svega navedenog, helikopter s ozlijeđenima je s Brača poletio tek u 12:30, a tada su ozlijeđeni već mogli biti u bolnici najmanje sat vremena", zaključio je Granić.
Upitan što su mu ozlijeđeni rekli u vezi s nesrećom, odgovorio je da je njegov dojam kako je pilot vrlo prisebno reagirao, osjetio je da mu zrakoplov gubi snagu, te je napravio najbolje što je mogao u takvim okolnostima, sletio na kamenjar. On je najodgovornija osoba da posljedice nisu teže, rekao je i dodao da su putnici starije životne dobi.
"Pilot je zadobio jednu oveću ranu na glavi koju smo sanirali, a drugih nekih ozbiljnijih ozljeda nema. Mislim da naposljetku ni ovo dvoje putnika neće imati nikakvih trajnih posljedica. Imaju manja natučenja po tijelu, udovima, trupu, ali to je i za očekivati nakon ovakvog mehanizma ozljeđivanja", dodao je dr. Ledenko .
Pad Cessne dogodio se oko 9.36 sati kada je dojavu o tome dobio brački aerodrom, pa su ubrzo na teren izišle sve hitne službe. Do unesrećenih su prvi došli brački vatrogasci čijih je 15 kolega sa sedam vozila ostalo na terenu kako ne bi došlo do požara. U potrazi su se koristili i dronovi. Nakon što su unesrećeni pronađeni pružena im je prva pomoć te su potom helikopterom HRZ-a prevezeni u splitski KBC.
Sportski zrakoplov marke Cessna jutros je pao kod Pustinje Blaca na otoku Braču. U zrakoplovu se nalaze tri osobe – pilot i dva putnika. Svi putnici su preživjeli i prema procjeni vatrogasaca, koji su prvi došli na mjesto događaja, nisu u životnoj opasnosti.