Policija je proteklog vikenda na hrvatskim prometnicima zabilježila 80 prometnih nesreća. U sedam je poginulo sedam osoba, a u ostalima je ozlijeđena čak 91 osoba.
Policajci svih policijski uprava od petka do nedjelje utvrdili su ukupno 5457 prometnih prekršaja, od kojih se 431 odnosi na vožnju pod utjecajem alkohola, 2389 na prekoračenje dopuštene brzine, 666 na nekorištenje sigurnosnog pojasa i 290 na nepropisno korištenje mobitela tijekom vožnje.
U policiji ističu da su nadzor prometa posebno usmjerili prema ponavljačima teških prekršaja pa je tijekom vikenda zatekla 26 recidivista koji su počinili 31 teški prekršaj, od toga 15 vezanih za alkoholiziranost i devet za upravljanje prije stjecanja prava. U šest slučajeva su za volanom zatečeni vozači kojima je već bila izrečena mjera zabrane upravljanja vozilom, a zabilježen je i slučaj prekoračenja dopuštene brzine.
Šestero vozača zadržano je u posebnim prostorijama, a protiv 13 vozača proveden je žurni postupak prilikom čega je policija predložila određivanje maksimalnih kazni, preciziralo je Ministarstvo unutarnjih poslova.
Najveća koncentracija alkohola - čak 3,7 promila - izmjerena je na karlovačkom području, a najveći broj prekršaja vezanih za alkohol, njih 63, zabilježen je na splitsko-dalmatinskom području. Najmanji broj takvih prekršaja, njih sedam, zabilježeno je na ličko-senjskom i zadarskom području.
Policija je istaknula da su najveći broj prekršaja pod utjecajem alkohola počinili vozači u dobi od 18 do 24 godine. U 128 takvih slučajeva najčešća koncentracija alkohola iznosila je 0,7 promila.
Najveća prekoračena brzina od 252 kilometara na sat izmjerena je na području PU brodsko-posavske, dok je rekorder po broju prekršaja PU splitsko-dalmatinska s 373 prekršaja. Najmanji broj prekršaja prekoračenja brzine, njih 26, zabilježeno je na području PU šibensko-kninske, dodaje MUP.
Najveća koncentracija alkohola od 3,1 promila izmjerena je na međimurskom području, dok je najveći broj prekršaja vezanih za alkohol, njih 67, zabilježen na splitsko-dalmatinskom području. Najmanji broj takvih prekršaja, njih sedam, zabilježen je na požeško-slavonskom i međimurskom području.
Policija je istaknula da su najveći broj prekršaja pod utjecajem alkohola počinili vozači u dobi od 18 do 24 godine. U 99 takvih slučajeva najčešća koncentracija alkohola iznosila je 0,7 promila.
Najveća prekoračena brzina od 245 kilometara na sat izmjerena je na području PU sisačko-moslavačke, dok je rekorder po broju prekršaja PU zagrebačka sa 332 prekršaja. Najmanji broj prekršaja prekoračenja brzine, njih 23, zabilježeno je na području PU međimurske, dodaje MUP.
Sigurnosni pojas najviše nisu koristili vozači na području PU splitsko-dalmatinske gdje je zabilježeno 87 takvih prekršaja. Na području PU zagrebačke zabilježen je najveći broj nepropisnog korištenja mobitela tijekom vožnje, njih 61.