OTKRIVENO GDJE JE TALIJANSKI MAFIJAŠKI KLAN DRŽAO ILEGALNU IMOVINU: / Luksuznu jahtu pred istražiteljima sakrili u Hrvatskoj

Image
Foto: Maiora/Youtube

Još jedan krak istrage organiziranog kriminala u Italiji vodi istražitelje prema Hrvatskoj.

13.12.2016.
18:53
Maiora/Youtube
VOYO logo

Rasplitanjem poslova mafijaškog bossa Nicolina Grande Aracrija došlo se do podataka o njegovoj suradnji s klanom Usurinom, krakom 'Ndrangete u talijanskom mjestu Cutro. Grande Aracri prije nekoliko je dana osuđen na 30 godina zatvora zbog organiziranja zločinačke skupine koja je činila ubojstva, ucjene, iznude...

Sumnjiva trgovina pločicama

Klan Usurino, za koji se sumnja da je povezan s klanom Grande Aracri, pod istragom se pak našao zbog nevjerojatne trgovine ilegalnim pločicama, da bi se nakon toga počeli pojavljivati dokazi o njihovoj upletenosti u puno ozbiljne kriminalne poslove. Preko njih, proširili su svoj utjecaj i van granica Italije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U inozemstvu su uglavnom prali ilegalno zarađeni novac. Istražitelji prema za sada dostupnim informacijama sumnjaju da su ilegalna plaćanja započela još u svibnju 2012. godine.

Kao jedan od paravana služila je i tvrtke iz Mantove preko koje su se prodavale pločice, no novac koji je na osnovu ispostavljenih računa navodno zarađen slijevao se na jug Italije u Calabriju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Luksuzna jahta 'pod dug'

Tijekom dosadašnje istrage ušlo se u trag dijelu sredstava koja su stizala i iz Torina, a našao se tu i jedan luksuzni brod što ga je klan Usurino navodno dobio 'pod račun'. Skupocjeno plovilo, kako mu se ne bi u šlo u trag, budući da je vrijedno najmanje 3,3 milijuna eura žurno je iz Italije prevezeno u Hrvatsku. Za sada nam nije potvrđeno gdje su talijanski mafijaši uspjeli pristati s jahtom dugom 31,6 metara, no prema postoje ozbiljne naznake da je plovilo neko vrijeme skrivano u jednoj od hrvatskih luka.

No, uslijedio je novi potez klana Ursino koji je naredio da se jahta preveze sve do Ukrajine, što je, po njihovom mišljenju trebalo biti dovoljno da se onemogući utvrđivanje porijekla plovila. Sumnja se čak da je na kraju i preprodana za iznos između 800 i 900 tisuća eura, što su ih pripadnici klana među sobom podijelili.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Antimafijaška operacija

Sve nove informacije prizašle su iz tisuće stranica spisa što je nastao tijekom operacije "Emilia" koju je talijansko tužiteljstvo pokrenulo još u siječnju prošle godine. U prvom naletu uhićeno je 116 osumnjičenih, protiv kojih je sada u tijeku sudski postupak.

Postoje sumnje da je ovaj kriminalni klan bio upleten i u lokalne izbore što su u Italiji održani 2007. i 2012. godine. Naime, neke od tvrtki koje su služile kao paravan za ilegalno poslovanje bile su uključene u financiranje pojedinih kandidata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Novac na računima u hrvatskim bankama

Talijanski istražitelji do hrvatskih banaka pratili su trag novca koji se povezuje s nekoliko moćnih romskih obitelji. Iako žive u okolici Milana i uglavnom, kako se sumnja ilegalno zarađuju prodajući metalni otpad, svoje milijunske iznose pohranili su u Hrvatskoj. Nedavno je zbog toga otvorena istraga na u Torinu čije je tužiteljstvo zatražilo od hrvatskih sudova da sav sumnjivi novac blokira. Riječ je o šest milijuna eura čije se porijeklo tek mora utvrditi.

Image
OVO JE MOSTARSKA 'KRALJICA ROMA': /

Otkrivamo kako je ilegalno zarađenih šest milijuna eura skrila na računima u Hrvatskoj

Image
OVO JE MOSTARSKA 'KRALJICA ROMA': /

Otkrivamo kako je ilegalno zarađenih šest milijuna eura skrila na računima u Hrvatskoj

Pod istragom je još uvijek i afera s lažnom kupoprodajom zlata preko koje je navodno oprano više od 630 milijuna kuna. Taj ilegalni biznis, kako sumnja USKOK, organizirali su Luka i Ante Gale, a osim njih pod istragom je još 13 osoba.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pranje prljavog novca

Ova skupina navodno je, formirana još u svibnju 2014. godine a uz Peju Ivića, glavnu ulogu u otvaranju upravljanju tvrtkama koje su služile kao paravan za pranje novca imao je Dragan Bošnjak. USKOK tvrdi da je upravo on stajao iza firmi Presvjetla d.o.o., Strip services, Biserni sjaj, Berberović, Manira, Katemat, Pinus Nigra, Bjanka, Ferdi promet i Bonto Plus. Te firme naplaćivale su talijanskim tvrtkama Italpreziosi s.p.a., Gianluca Ciancio s.r.l., JM Gold s.r.l. i Cormas s.p.a. račune za robu i usluge što im nikada nisu isporučene. Sve ove talijanske tvrtke registrirane su za otkup zlata i plemenitih metala. Slučaj se počeo rasplitati nakon što je proljetos iz službenog policijskog sefa u Heinzelovoj ulici ukradeno zlato i novac za što je u međuvremenu optužen bivši šef službe za borbu protiv organiziranog kriminala Željko Dolački.

Na temelju zahtjeva iz Italije prije nešto više od mjesec i pol dana u središtu Zagreba uhićen je 48-godišnji Fabrizio Affuso, suvlasnik talijanskog restorana za kojeg se sumnja da je sudjelovao u prijevari teškoj gotovo milijardu eura. Riječ je o međunarodnoj operaciji u kojoj je raskrinkano na koji su način uz pomoć lažnih faktura, prikazujući tek tijek robe i plaćanja za usluge kojih u stvarnosti nije bilo, osumnjičeni prevaranti izvlačili porez na dodanu vrijednost. U pitanju je talijanska IVA, a organizatori su talijanskim poreznim vlastima prikazivali fiktivno poslovanje na osnovu kojeg su pravdali porezne odbitke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
Otok iskušenja
Senorita 89
Versailles
hABAZIN VS. mAGYAR
default_cta
Brak na prvu
Hell's kitchen
Trumbo
Ljubavna zamka
Vlakovi
default_cta
Pevačica
Obiteljske tajne
Brak na prvu Australija
Cijena strasti
VOYO logo