OPREZA NIKAD DOSTA! /

Naučite kako prepoznati lažni mail i prijevaru

Image
Foto: Thinkstock/Ilustracija
30.8.2015.
9:50
Thinkstock/Ilustracija
VOYO logo

Obećanja o brzoj zaradi ili dolazak do primamljivog posla uz uplatu određenog iznosa vrlo lako neke građane navedu da nasjednu na prijevare, kojih je sve više. U nastavku donosimo savjet policije kako se zaštititi od prevaranata i lopova.

Policija upozorava da su internet prijevare sve češće, kao i načini izvršenja.

Ono što vam uvijek mora biti sumnjivo:

-obećanja o brzoj zaradi novca bez posla, molbe za malim donacijama ili neki drugi načini traženja novčane pomoći, - traženje osjetljivih osobnih informacija (preslike ili fotografije osobnih iskaznica, bankovnih kartica …), - molba da kliknete određeni link i spojite se na određeni servis, - nepersonalizirane poruke, - mnoge ovakve elektronske poruke napisane su VELIKIM SLOVIMA (iz nekog neznanog razloga).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nema posla koji na brzinu donosi bogatstvo

Naučite što prije prepoznati lažni e-mail i prijevaru. Ignorirajte sve vrste sumnjivih poruka. Nipošto ih ne otvarajte, već ih odmah obrišete, savjetuju u policiji. Ne nasjedajte na poruke u kojima vam se nudi laka zarada. Nema tog posla koji će vam u kratkom vremenu, bez velikog napora donijeti bogatstvo. Također, savjetuju u policiji, svakako upozorite prijatelje, poznanike, rodbinu na takve vrste prijevara jer ako je poruka došla do vas, vjerojatno će doći i do njih.

U svakom slučaju, budite oprezni, a ukoliko ste ipak postali žrtvom prijevare o tome odmah obavijestite policiju!

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podvalili mu lažni "PayPal"

O beskrupuloznosti nemilosrdnih prevaranata najlakše mogu svjedočiti oko koji su je osjetili na vlastitoj koži. Među njima je i 57-godišnji muškarac područja općine Nedelišće na čiju je štetu počinjeno je kazneno djelo računalne prijevare. On je prije dvadesetak dana sa svog prijenosnog računala odgovarajući na nepoznatu e-poruku (tzv. "phishing mail"), unio podatke za pristup PayPalu, sustavu namijenjenom za plaćanja putem interneta te podatke o kreditnoj kartici.

Nakon unosa navedenih podataka primio je SMS poruku (izvještaj) banke o izvršenim transakcijama u iznosu od nekoliko stotina američkih i australskih dolara. Pošto navedene transakcije nije odobrio, shvatio je kako je osobne podatke upisao u poruku koja je sličila na sučelje PayPala odnosno da se radi o lažnoj web stranici, te da je netko iskoristio njegove podatke i izvršio sporne transakcije. Međimurac je prevaren za nekoliko tisuća kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni kandidatkinje
GLEDAJ ODMAH!
VOYO logo