Odvjetnicima za savjete o INA-i otišli milijuni kuna?!

Odvjetnicima se najprije trebalo platiti 1,5 milijuna kuna za poslove koje će vezano ua INA-u obaviti za Vladu, te još dva milijuna kuna nagrade za dobro obavljeni posao.

9.12.2011.
10:59
VOYO logo

Svjedočenjem dvoje novih svjedoka nastavljeno je suđenje bivšem premijeru i šefu HDZ-a Ivi Sanaderu za ratno profiterstvo, odnosno uzimanje provizije od Hypo banke te za uzimanje 10 milijuna eura mita od čelnika mađarske naftne kompanije MOL.

Ročište ste pratili na Danas.hr-u.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

11:24 Ispitivanje je završeno. Suđenje se nastavlja idući četvrtak, ispitivanjem Wolfganga Kulterera i Gunthera Striedingera.

11:07 Sloković je pitala Dragića čija je bila odluka da se plinski biznis izdvoji iz rada povjerenstva. Dragić kaže da je Polančec sam odlučio to preuzeti na sebe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

10:50 Dragić kaže da je odvjetnik Marković angažiran kao pravni savjetnik nakon javnog nadmetanja. Dva milijuna kuna su trebali dati odvjetničkom uredu pa su se složili da je to ipak previše, pa je smanjeno. Ali, Dragić se ne sjeća koliko. Ugovor je, pretpostavlja, zaključivao HFP. Odvjetničko društvo je trebalo pomagati povjerenstvu.

Turudić: A kakvo ste to javno nadmetanje spominjali? Dragić: Objavljeno u Narodnim novinama, skraćeni postupak i u skladu sa Zakonom o javnoj nabavi. Ministarstvo financija je reklo da je iznos previsok. Plaćalo bi im se u dvije komponente: 1,5 milijuna kuna za poslove koje će obaviti za Vladu, a drugo, dva milijuna kuna je trebalo biti za nagradu za dobro obavljeni posao. Dragić kaže da je Ministarstvo financija uložilo prigovor jer su smatrali da se radi o skupom ugovoru, te je ugovor kasnije korigiran. Dragić kaže da ne zna koliko je odvjetnik Marković na kraju novca dobio.

10:37 Sljedeći svjedok Krešimir Dragić, zamjenik Šukera u Povjerenstvu kaže kako je dvaput bio na sjednici Povjerenstva. Osnovna zadaća mu je bila održati pregovore s MOL-om o dopunama ugovora. "Zaključak je sastanka povjerenstva bio da se nastoji izvuči što više za hrvatsku stranu, primjerice vezano za broj članova Nadzornog odbora. Postojalo je razmišljanje da se dionice braniteljskog fonda pripoje državnim da bi bio veći udio, ali se samo govorilo o tome. Ne znam je li vođen zapisnik s tog sastanka. Ja ga nisam dobio. Na sastanku povjerenstva bio je i Zoran Marković, odvjetnik", kazao je Dragić.

Sanader nije vršio pritisak ni na članove Predsjedništva HDZ-a

10:25 "U određenom sam periodu svog mandata do sredine 2009. godine prisustvovao sjednicama Predsjedništva HDZ-a i najmanje je jednom bilo riječi o ovome. Sanader je inzistirao da se vrše prezentacije ondje i da se održe i koalicijskim partnerima. Polančec je držao prezentacije.Sanader nije vršio pritisak ni na članove Predsjedništva HDZ-a", rekao je Lučić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sanader: Dali je uži kabinet mogao mijeniti Povjerenstvo? Lučić: Ma sve može. Oni su nadređeni! Turudić: A je li to negdje pisalo? Lučić: Ha, nije. Sanader: Je li itko na sjednicama užeg kabineta rekao da Povjerenstvo ne radi? Lučić: Nije, pa ni ja. Sanader: To znači da smo mi mislili da Povjerenstvo radi? Turudić: Ne, ne. Zabranjujem ovo. Sanader: Jeste li bili na sjednici Vlade kada se potpisivao međudioničarski ugovor? Lučić: Mislim da jesam.

10:22 "Vi ste inzistirali da pozicija Hrvatske nakon što vlasništvo padne ispod 50 posto bude što bolja, kao kad je imala više od 70 posto vlasništva", kazao je Lučić, odgovarajući na Sanaderovo pitanje o njegovim izjavama na sastancima. 10:16 Zapisnici na sjednicama Povjerenstva nisu vođeni. Ja nisam dobio ni jedan, a ne znam je li netko vodio bilješke, rekao je Lučić te naveo kako je sjednice užeg kabineta vodio Sanader. Lučić kaže da Sanader nije vršio pritisak vezan za sadržaj Ugovora. "Davao bi riječ Polančecu. Sjećam se da je rekao da moramo paziti na stanje s plinskim biznisom zbog cijena za građanstvo", rekao je Lučić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

10:13 Propitivanje svjedoka pruzela je obrana. Lučić kaže da se tri-četiri puta se o ugovoru raspravljalo na užem kabinetu vlade. "Znali smo da INA ima velike gubitke u plinskom poslovanju, ali nismo imali službene materijale jer je to poslovna tajna. Na gubitke je ukazivao i strateški partner MOL, jer Vlada je određivala cijene plina u zemlji", rekao je Lučić.

Moguće je da nismo obavili svoj posao

10:11 Tko je onda radio na tome od svibnja nadalje, ako niste vi kao Povjerenstvo, zanimalo je tužiteljicu. "Potpredsjednik Vlade Polančec sa svojim suradnicima. Obzirom da smo mi trebali službeno to predstaviti Vladi, moguće je da mi nismo obavili posao koji nam je povjeren", priznao je Lučić.

10:09 "Zaključenju ugovora je prethodila sjednica Vlade. Kad je ugovor potpisan, nisam znao da je potpisan, ali znam da je bio spreman.Međudioničarski ugovor je mislim bio raspravljen koncem 2008. godine kada je pripremljen za sjednicu Vlade", rekao je Lučić.

10:05 Na pitanje tužiteljice je li se na sastancima raspravljalo o plinskom biznisu Lučić je rekao da je naznačena je važnost plinskog biznisa i geotermalnih izvora energije. "Nabavna cijena plinana inozemnom tržištu bila je dvaput veća od prodajne cijene u Hrvatskoj, ali to nije bila tema razgovora. Nisam dobio nikakve materijale za plinski biznis. Znam da je sjednice na kojima se govorilo o INA-i sudjelovala i Marina Matulović Dropulić i Ivan Šuker. Kontaktiralo se i čelnike Plinacroa", prisjetio se Lučić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Polančec izvještavao uži kabinet Vlade o svemu

9:59 Polančec je na sjednicama užeg kabineta Vlade izvještavao o sastancima i cjelokupnoj problematici, kazao je Lučić. "Nakon svibnja 2008. godine, na traženje Sanadera Polančec je izvještavao o statusu pregovora o izmjenama ugovora i o statusu stanja izdvajanja plinskog biznisa. Prisustvovao sam sjednicama užeg kabineta Vlade kao državni tajnik Središnjeg državnog ureda za e-Hrvatsku. Nije mogao tada izvještavati o radu povjerenstva, već je morao i šire. Obavještavao je Vladu o pregovorima koje je, pretpostavljam, on vodio", kazao je Lučić.

9:55 Sastanci Povjerenstva su počeli krajem veljače 2008. i trajali su do svibnja 2008. "Ne znam zašto smo se prestali sastajati tada, svi smo imali svoja zaduženja, a sastanci su se održavali na poziv. Pozivi nisu dolazili, pa je došlo ljeto, i...", pojasnio je Lučić te naveo kako nije bio na sastanku s predstavnicima MOL-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Samo odredili neuralgične točke

9:50 Lučić kaže kako je osnovna tema na sastancima bila je kako zaštititi interese Hrvatske s obzirom na izmjene dioničarskog ugovora. "Nacrt tada nismo napravili, već smo odredili neuralgične točke. Plod tih sastanaka nije bio konkretan, formalan zaključak, već smo prošli elemente postojećeg i pregledali što se moglo mijenjati. Gledali smo koji je to minimalni okvir izvan kojeg ne možemo ići", kazao je Lučić te naveo da do sastanaka s čelnicima MOL-a i INA-e nisu sastavili nikakav dokument kojim bi mogli izaći pred vladu.

9:49 Povjerenstvo je poslalo ponude trima odvjetničkim uredima, a odluku o tome je donio Damir Polančec: Jedan se nije javio, ubrzo je odustao Hanžeković, pa je ostao ured odvjetnika Markovića suvlasnika odvjetničkog društva Marković & Plišo, specijaliziranog za trgovačko pravo, kojemu su klijenti Vlada, ministarstva, državna poduzeća i HFP.

Što je radilo povjerenstvo za INA-u?

9:40 "U Povjerenstvu je bio Damir Polančec, Dražen Bošnjaković i Vedran Duvnjak iz HFP-a, te Krešimir Dragić koji je na sastanke dolazio umjesto Ivana Šukera. Sastali smo se dvaput. Jednom u kabinetu potpredsjednika Vlade u MINGORP-u, a razgovore je vodio kolega Duvnjak. Dogovorili smo da nam treba službena pomoć i odlučili smo prikupiti ponude odvjetničkih ureda koji imaju iskustvo s dioničkim pravom", rekao je Lučić.

9:30 Dva današnja svjedoka govorit će o privatizaciji INA-e. Prvi svjedoči Igor Lučić državni tajnik za e-Hrvatsku, on je odlukom vlade imenovan u povjerenstvo koje je trebalo pripremiti novi prijedlog međudioničarskog ugovora između MOL-a i INA-e. Prema Zakonu o privatizaciji INA-e je nalagao da s on izmijeni kad vlasništvo države padne ispod 50 posto. Za drugog svedaoka danas predviđen je Krešimir Dragić iz Povjerenstva za INA-u. Dragić je prisustvovao sastancima umjesto Šukera.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zadnji put na ročište iz Remetinca?

Podsjetimo, ovo će biti zadnje ročište na koje Sanader na sud stiže iz Remetinca, budući da je Ustavni sud naložio da ga se pusti na slobodu najkasnije do 12. prosinca u 7 sati ujutro. Odvjetnici se nadaju da će se to zbiti puno ranije, odmah po primitku pismenog rješenja o puštanju iz pritvora i provođenju jamstva kroz zemljišne knjige te polaganja 12,4 milijuna kao garancije da neće pobjeći.

nedelja
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo