Između 7. i 8. travnja na području Susedgrada, 42-godišnjak je objavio oglas za prodaju muzičke opreme na web portalu.
Nakon toga putem mobilne aplikacije nepoznati je počinitelj s njim stupio u kontakt kako bi se realizirala kupnja. U tu mu je svrhu dostavio poveznicu za plaćanje, a nakon što su unijeli podatke o tekućim računima, nepoznati je počinitelj s računa 35-godišnjakinje ukrao novac. Materijalna šteta iznosi nekoliko stotina tisuća kuna.
Slučaj je prijavljen zagrebačkoj policiji.
Iz policije upozoravaju da budete pažljivi i tako zaštite sebe u realnom i virtualnom svijetu.
„Svakim danom sve češće i više komuniciramo preko modernih tehnologija, na internetu plaćamo račune, naručujemo odjeću te radimo i zabavljamo se. Uz sve navedene prednosti, online svijet donosi i određene opasnosti. Danas kriminalci imaju još više mogućnosti za različite prijevare putem interneta, u kojem su žrtve trgovci i potrošači, svi oni koji „kupuju- prodaju“.
U posljednje vrijeme Policijska uprava zagrebačka evidentira češće internetske prijevare u kojima počinitelji koriste lažne WEB stranice prodavača ili pružatelja posredničkih, poštanskih i dostavnih usluga“, poručuju iz zagrebačke policije.
Kako se zaštiti od prijevara koje vrebaju u virtualnom svijetu?
Policija je dala smjernica za prepoznavanje indikatora prevara.
„Slanje poveznice (linka) koji naizgled vodi na stranice trgovačkih društava koje se bave poštanskim i dostavnim uslugama s objašnjenjem kako se treba registrirati i unijeti osobne podatke, lažni/kopirani izgled WEB stranice trgovačkih društava, lako prepoznatljiv po brojnim pravopisnim i gramatičkim greškama hrvatskog jezika, u kombinaciji sa stranim jezicima, (najčešće se koriste Internet prevoditelji).
Jedan od indikatora je i zahtjev za unosom podataka s debitne/kreditne kartice (broj kartice te posebice tzv. sigurnosni CVC/CVV troznamenkasti broj sa poleđine kartice), zahtjev za pristup internet bankarstvu (unos broja tokena, OTP iz tokena i APPLI2/MAC iz tokena), također jedan od indikatora koji se pojavljuje u posljednje vrijeme se odnosi na poruke/ponude za kupovinu putem WEB stranice oglasno-prodajnih portala, koje potencijalni prodavatelj zaprima na svoj mobilni telefon (kroz aplikacije za komunikaciju) pri čemu su zabilježene poruke sa pozivnih brojeva drugih zemalja, ali i brojevi hrvatskih mreža“, pojašnjavaju detaljno iz policije.