Karlovačko Općinskodržavno odvjetništvo potvrdilo je u petak Hini da je donijelo rješenje o provođenju istrage protiv četvorice muškaraca zbog sumnje da su počinili kazneno djelo trgovanja ljudima te protupravnog oduzimanja slobode i nanošenja teških ozljeda muškarcu, koji se od posljedica zatočeništva i zlostavljanja oporavlja u bolnici pod skrbi liječnika i nacionalnog tima za suzbijanje trgovine ljudima.
CIJELU PRIČU POGLEDAJTE U RTL-u DANAS u 18:30!
Iako u karlovačkom tužiteljstvu to nisu htjeli potvrditi zbog zaštite identiteta žrtve, navodno je riječ o muškarcu koji je po pisanju medija nedavno pobjegao s imanja u Draganiću kod Karlovca, gdje je bio mučen i premlaćivan te prisiljavan na ropski rad.
VIŠE PROČITAJTE:
Zamjenik ravnatelja karlovačke Opće bolnice Vladimir Bauer potvrdio je Hini da je pacijent kod njih te da je izvan životne opasnosti, iako teško ozlijeđen i pothranjen.
>> Nove informacije: žrtva trgovanja ljudima znatno je bolje, bit će smješten u sklonište
Muškarac koji je bio žrtva teškog zlostavljanja u Draganiću kod Karlovca priprema se za prijevoz u sklonište za žrtve trgovanja ljudima jer mu je zdravlje mnogo bolje nego 10. listopada, kad je primljen na liječenje, doznaje se u karlovačkoj Općoj bolnici.
"Pacijent je k nama dovezen u vrlo lošem stanju, s višestrukim prijelomima, s puno inficiranih rana i pothranjen, te je primljen na intenzivnu njegu s kiruškim i antibiotskim liječenjem, ali sada je u znatno boljem stanju", rekao je za Hinu ravnatelj bolnice Ervin Jančić, dodajući da je pred pacijentom, unatoč vidljivom oporavku, "još dugotrajan fizički i psihički oporavak".
Koordinaciju zbrinjavanja pacijenta preuzeo je nacionalni koordinator za suzbijanje trgovanja ljudima, kojeg je o slučaju obavijestila policija, a on je odmah sastavio mobilni tim u skladu s Nacionalnom strategijom o suzbijanju trgovine ljudima, kažu u karlovačkom Centru za socijalnu skrb .
Ravnateljica tog centra MirjanaPogačić rekla je za Hinu kako o slučaju ne može konkretno govoriti. Taj centar nije imao saznanja o tom slučaju jer ga nitko nije prijavio, pa ni žrtva sama, dodala je i pozivala građane da prijave bilo kakav slučaj zlostavljanja, što mogu učiniti i anonimno.
"Pozivam građane da nam prijave svoje spoznaje o trgovanju ljudima ili držanju u zatočeništvu ili bilo kakvom zlostavljanju i zanemarivanju jer će sustav sigurno reagirati", rekla je Pogačić.
Centri za socijalnu skrb katkad nemaju potrebna saznanja o problemima korisnika socijalne zaštite, bilo zato što ih je strah i sram potužiti se, ili pak nemaju povjerenja da će ih sustav zaštititi, istaknula je, dodajući kako je zato važno da reagiraju građani, susjedi, rodbina ili bilo tko drugi, čak i anonimno.
Po riječima Marije Penave Šimac iz Službe za zaštitu i promicanje prava socijalno osjetljivih skupina pri Ministarstvu za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku, u sklopu sustava socijalne skrbi djeluju dva nacionalna skloništa za žrtve trgovanja ljudima, ali zbog zaštite žrtava, ne treba pisati gdje će biti smještene. Vode ih nevladine organizacije koje se bave suzbijanjem trgovanja ljudima, a novac za njihov rad osigurava sustav socijalne skrbi.
CIJELU PRIČU POGLEDAJTE U RTL-u DANAS u 18:30!