NE OLAKŠAVAJTE IM POSAO: / 6 znakova koji odaju lopovima da niste kod kuće

Image
Foto: Flickr

Samo zato što ste vi spojili praznik i vikend i ne radite nego ste na putu, ne znači da su i lopovi otišli na dugi vikend.

8.10.2015.
10:10
Flickr
VOYO logo

Neki domovi kao da pozivaju lopove, kojima, kažu stručnjaci, treba svega šezdesetak sekundi da provale u prosječni dom. Ukupno oko desetak minuta da vam odnesu sve dragocjenosti. Zato im nemojte olakšavati posao i davati im do znanja da niste kod kuće. Donosimo vam šest znakova koji lopovima odaju da niste kod kuće, ali i da vam je stan dobra "meta".

1. Vidljive dragocjenosti

Ako imate kuću, imajte i zastore na prozorima kroz koje se ne vidi unutra. Provalnici svoju odluku o tome da provale u kuću temelje dobrim dijelom na onome što mogu vidjeti - ako se kroz prozore vide dragocjenosti poput velikog LCD televizora ili laptopa na stolu do prozora, to je kao da ste ih pozvali unutra.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Isto je tako i izvan kuće - skupi auto parkiran na prilazu pokazatelj je da i u kući ima štogod za ukrasti. A ako se taj auto danima ne miče - pokazatelj je da vlasnik nije u blizini. Parkirajte u garažu kada ste na putu.

Nemojte, međutim, spuštati rolete, jer to je prilično jasan znak da vas nema kod kuće (tko sjedi u mraku po cijele dane?).

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
DOŠLA OBIĆI KUĆU I OSTALA ŠOKIRANA: /

Polovicu je netko izrezao motornom pilom i nestao

Image
DOŠLA OBIĆI KUĆU I OSTALA ŠOKIRANA: /

Polovicu je netko izrezao motornom pilom i nestao

2. Nagomilana pošta u poštanskom sandučiću

Image
Foto: Slavko Midzor/PIXSELL
Image
Foto: Slavko Midzor/PIXSELL

Pun poštanski sandučić u koji poštar nagurava pisma jasan su znak da već duže vrijeme niste kod kuće. Kad se uz uobičajenu poštu i račune dodaju još i reklamni leci, sandučić je pun za nekoliko dana. Posebno je to vidljivo u zgradama u koje može bilo tko ući i provjeriti stanje.

Zato dajte ključić od sandučića nekom susjedu koji će ga isprazniti umjesto vas, a možete i obustaviti dostavu na nekoliko dana (da, Hrvatska pošta nudi takvu uslugu, provjerili smo - no samo za redovite pošiljke - obavijesti sa sudova, ovrhe, rješenja i sl. i dalje se moraju dostavljati). No za obična pisma možete zatražiti da se zadržavaju na pošti i pokupiti ih kad se vratite u grad.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dodatna dobra ideja je da u ulaz montirate posebnu policu ili otvorene sandučiće za reklamne letke. Na taj način će ih dosadni dostavljači moći ostavljati, a neće ih gurati u svaki sandučić i tako ga prekrcavati.

3. Nepostojanje sigurnosnog sustava

U današnje vrijeme ugradnja sigurnosnog sustava u kuću ili stan stvarno više nije komplicirana, a ni skupa. Od kamera (pa makar i lažnih), do senzora koji putem aplikacija obavještavaju vlasnika ili zaštitarsku tvrtku da se nešto događa, opcija je puno, prilagođenih za svaki kućni budžet.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

A i samo znak na vratima ili prozoru da je prostor zaštićen tim i tim alarmom ili sustavom dobro je sredstvo odvraćanja provalnika od njihovih podlih namjera. Jer, zašto bi riskirali s vašim domom kad susjed nema ni protuprovalna vrata?

4. "Skrivanje" rezervnih ključeva

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ova je pjesma iz 1981. Iz nekih drugih vremena, mada je čak i tada ključ ispod otirača bila glupa ideja. Dajte rezervni ključ nekom susjedu ili rodbini.

5. Potpuno mračan stan ili kuća

Ništa ne govori da je kuća prazna kao mrak. Trebate stvoriti iluziju da u kući nekoga ima. Ostavite uključen radio ili teelvizor, ali ne preglasno, već samo toliko da do vratiju dopiru glasovi ili glazba. Ostavite neko svjetlo upaljeno, a još je bolje da nabavite tajmere, koji će uključivati i isključivati svjetlo automatski (najbolje ih je programirati tako da se različita svjetla uključuju u različito vrijeme).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Provalnici vole mrak, pa postavite vanjsku rasvjetu, čak i pred ulaz stana, koja se pali na senzor. Nitko ne voli provaljivati pod jakim osvjetljenjem.

6. Javne objave da niste kod kuće

Image
Foto: Mandatory.com
Image
Foto: Mandatory.com

Ako već morate, a bilo bi bolje da to ne činite, ali ako BAŠ morate na Fejsu ili Twitteru objavljivati fotke kako uživate na odmoru, u vikendici ili dok tulumarite po gradu, barem u postavkama ograničite vidljivost posta na uži krug prijatelja. A ako se ne možete suzdržati od toga da vaše objave mora vidjeti baš cijeli svijet, onda barem u postu zahvalite osobi koja vam pazi na kuću, čak i ako ne postoji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U svakom slučaju, ako putujete ili vas iz nekog razloga dulje nema kod kuće - obavijestite o tome susjede. Neka pripaze malo i jave vam ako uoče nešto sumnjivo.

Još nekoliko savjeta MUP-a

Policija kontinuirano upozorava građane kako se zaštititi od provala i pljački, pa tako na njihovim stranicama možete pronaći niz dodatnih savjeta koje valja pročitati, a neke vam donosimo:

Tekst se nastavlja ispod oglasa
  • Uvijek zaključavajte ulazna vrata, bez obzira na to koliko dugo ćete biti odsutni.
  • Nemojte tik uz kuću ostavljati predmete koji omogućavaju lakše penjanje, poput ljestava ili sanduka.
  • U stanove se najčešće provaljuje kroz ulazna vrata, pa se osigurajte dobrom bravom i čvrstim zasunom.
  • Ne držite novac i dragocjenosti u posudama na kuhinjskim policama, pod jastukom, među rubljem i sl., lopovi znaju da ondje treba tražiti.
  • Novac i dragocjenosti ne ostavljate u stanu, već ih pohranite na sigurno mjesto (trezori ili na čuvanje kod osoba od povjerenja).
  • Fotografirajte nakit i dragocjenosti radi prepoznavanja i lakšeg pronalaska.
  • Zapišite serijske brojeve skupocjenih uređaja (tehničke robe) i oružja.
Toma
Otok iskušenja
Senorita 89
Versailles
hABAZIN VS. mAGYAR
default_cta
Brak na prvu
Hell's kitchen
Trumbo
Ljubavna zamka
Vlakovi
default_cta
Pevačica
Obiteljske tajne
Brak na prvu Australija
Cijena strasti
VOYO logo