MIŠIĆI, KALAŠNJIKOVI, DROGA I DŽIPOVI: /

Registrirani su kao 'udruga za borilačke sportove', a zapravo se radi o bandi povezanoj s mafijom

Image
Foto: Facebook

Njemački su istražitelji godinu dana promatrali čečensku zajednicu i zaključili da su njihove bande dobro umrežene, brutalne i da preuzimaju sve više kriminalnih poslova,

10.5.2019.
21:49
Facebook
VOYO logo

Mišićave ruke, kalašnjikovi, džipovi – takve fotografije se objavljuju na Facebook stranici "Regim 95". Ta grupa u kojoj su zastupljeni mahom Čečeni aktivna je na sjeveru i istoku Njemačke i službeno je registrirana kao "udruga za borilačke sportove". Međutim, kako piše Spiegel Online pozivajući se na istražiteljske krugove, radi se o bandi povezanoj s čečenskom mafijom.

Image
Foto: Regime 95/Facebook

Njemački Savezni ured za kriminalistiku (BKA) je u suradnji brojnim sigurnosnim službama godinu dana prikupljao informacije o čečenskoj zajednici. Operacija kodnog imena "Borste" (čekinja) držala je pod povećalom više od 200 osoba i rezultati koje je Spiegel otkrio su alarmantni. Čečeni navodno dominiraju čitavim "branšama“ kriminala, pokazujući "iznadprosječnu spremnost na eskalaciju i nasilje i sve češće se pojavljuju u istragama povezanim s ubojstvima", piše u internom spisu BKA. Primjerice, u Berlinu je početkom 2016. bombom podmetnutom pod automobil ubijen jedan diler. Napad se zbio usred prometne ulice u četvrti Charlottenburg. Počinitelji dosad nisu otkriveni, ali tragovi vode k čečenskom miljeu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Infiltrirani u službe

"Dok se u javnosti, prije svega, obiteljski kriminalni klanovi arapskog porijekla percipiraju kao prijetnja za pravnu državu, čečenske bande, koje su također često obiteljski povezane, do sada su gotovo neometano mogle djelovati u pozadini", piše Spiegel.

BKA je otkrio kako Čečeni imaju jake mreže za trgovinu drogama, pljačke i ucjene. Oni su sve više zastupljeni u zaštitarskim poduzećima koja dobivaju unosne poslove, recimo osiguranja izbjegličkih domova u Njemačkoj. Čečenski krugovi su u više navrata angažirani kao zaštitari u zgradama policije, zbog čega se sumnja da su tamo uspostavljali veze i tražili informacije iz sigurnosnih krugova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: Regime 95/Facebook

Čvrsta povezanost

Prema informacijama BKA, od dvjestotinjak promatranih osoba jedna trećina pripada i kriminalnom i ekstremističkom miljeu, poput islamista. Iako nije bilo konkretnih dokaza da Čečeni sistematski podržavaju poznate islamističke grupe, BKA traži da se nastavi njihovo promatranje.

Navodi se također kako je istraga posebno teška jer se radi o "pretežno izoliranoj zajednici" u kojoj se prije svega računa porijeklo. Tko nije Čečen, teško će se infiltrirati u neku od bandi. Primijećeno je da čečenska mafija djeluje zajednički čak i kada su u pitanju suprotstavljene frakcije, recimo pobornici i protivnici čečenskog diktatora Ramzana Kadirova. Najstrašnije od svega je to što se ne zna koliko Čečena živi u Njemačkoj. Oni su službeno ruski državljani pa su kao takvi i uneseni u statistike. Prema procjenama Saveznog ureda za migracije i izbjeglice, u zemlji živi oko 40.000 pripadnika ove zajednice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo