Ministrova žena djecu dodijelila agresivnom ocu

Danas.hr je u posjedu presude koja je, najblaže rečeno, nelogična, kao i njezino obrazloženje.

20.10.2011.
12:32
VOYO logo

Da pravo i pravda često nemaju blisku poveznicu, barem kada je riječ o hrvatskom pravosuđu, javnost se, nažalost, mogla uvjeriti u brojnim sudskim procesima.

Danas.hr je u posjedu presude koja je, najblaže rečeno, nelogična, kao i njezino obrazloženje. Presudu je donijela sutkinja Općinskog suda u Ivanić Gradu Lidija Bošnjaković, poznatija kao žena ministra pravosuđa Dražena Bošnjakovića koja je ujedno i predsjednica tog suda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Riječ je o 'običnoj' brakorazvodnoj parnici i o 'neobičnoj' odluci suda da se maloljetna djeca dodijele ocu koji je teški psihički bolesnik, a uz to je i nasilan.

Otac se liječio u specijaliziranim ustanovama zatvorenog tipa

U presudi pod brojem 1 P-266/10-27 navedeno je da se razvodi brak između T. DŽ. i A. DŽ., te da će malodobna djeca starosti 6,5 i 5 godina živjeti s ocem. Majci je sukladno zakonu dodijeljena visina alimentacije te su joj određeni kontakti s djecom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

I ne bi tu bilo ništa sporno da otac nije psihički bolesnik koji se nekoliko puta liječio u specijaliziranim bolničkim ustanovama, pa čak i u onima zatvorenog tipa.

U obrazloženju presude sutkinja se poziva na nalaze vještaka te rješenje Centra za socijalnu skrb.

Otac mora raditi, ići psihijatru, skrbiti o djeci i preodgajati svoju majku

Između ostalog, navedeno je kako je vještakinja u svom nalazu utvrdila da niti jednog roditelja ne procjenjuje kompetentnijim od drugog te da oboje predstavljaju rizik od emocionalnog zlostavljanja i zanemarivanja djece.

S obzirom da niti jedan roditelj po vještaku nije sposobniji od drugog brinuti se o djeci, sud je u tom slučaju izabrao oca, koji osim skrbi za djecu mora, po presudi, koristiti propisanu liječničku terapiju, odnosno lijekove, mora na stalne kontrole i preglede kod neurologa i psihijatra te mora utjecati na svoju majku da pred djecom ne 'ocrnjuje' svoju snahu, odnosno njihovu majku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Po svemu donesenom sutkinja je očito zaključila da sve te obveze neće opterećivati teškog psihičkog bolesnika.

Kako će utjecati na svoju majku da unuke ne odgaja protiv njihove majke dok je na poslu ili na liječničkim pregledima, iz obrazloženja presude nije vidljivo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Djeca će biti opterećena negativnim informacijama o majci'

Nadalje, sud nije uzeo u obzir što će se dogoditi ukoliko otac prestane uzimati lijekove i koje su moguće posljedice u tom slučaju.

Naime, tijekom brakorazvodne parnice A. DŽ. je pred sutkinjom dala iskaz u kojem je opisala supruga kao agresivnog. Osim što ju je fizički napadao i kad više nisu živjeli zajedno, prijetio joj je 'da će joj letjeti glava'. Sud je, dakle, bio upoznat sa situacijom da je T.DŽ. fizički napadao tada već bivšu suprugu.

Žena je sutkinji opisala kako je njezinog supruga savladavalo šest policajaca prije nego li su ga posljednji put odveli na liječenje. O događaju postoji i zapisnik u nadležnoj policijskoj postaji.

Zanimljivo je kako je sutkinja u obrazloženju presude navela da je utvrđeno kako je sredina u kojoj ostavlja djecu neprijateljski raspoložena prema majci djece, pritom misleći na baku, te da bi djeca bila opterećena negativnim informacijama o majci, ali da bi im promjena sredine predstavljala stres.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Očito je da sutkinja Bošnjaković smatra da je za djecu od 6,5 i 5 godina veći stres živjeti s mamom nego s psihički bolesnim ocem koji je agresivan bez lijekova, te s bakom koja će im svaki dan pričati protiv majke?! Ivanićgradski Centar za socijalnu skrb vodio je i slučaj 2006. godine koji je završio stravičnom tragedijom.

Naime, ispred Doma za nezbrinutu djecu u Nazorovoj ulici u Zagrebu, 22-godišnjak je vatrenim oružjem ubio 25-godišnju suprugu s kojom je bio u brakorazvodnoj parnici, a potom i sebe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tragedija se dogodila pred očima njihovog dvogodišnjeg djeteta, koje je u dom bilo smješteno na temelju rješenja socijalne službe Ivanić Grada, a oba roditelja imala su pravo posjećivati ga.

Samo nekoliko dana nakon tragedije tadašnji ravnatelj Centra za socijalnu skrb dao je ostavku.

Vezani članci:

arti-201009060438006 arti-201008310049006 arti-201101280126006

Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo