Među uhićenima u Splitu je poznati vaterpolist inicijala J.M.K, 91. godište, koji trenutačno igra za jedan od najjačih talijanskih klubova. Juniorski je prvak svijeta s hrvatskom reprezentacijum, a, neslužbeno, RTL doznaje da je jedan od istaknutih članova jedne navijačke skupine. Umjesto na sportskom terenu, sad je u istražnom zatvoru.
U vaterpolskom savezu ovu su vijest doznali od novinara i ostali zatečeni.
Dubravko Šimenc u šoku
"Zaista smo zatečeni jer definitivno to nije pravi način dokazivanja i rješevanja bilo kakvih problema", izjavio je Renato Živković, tajnik Hrvatskog vaterpolskog saveza.
Proslavljeni vaterpolist i član Nacionalnog vijeća za sport, Dubravko Šimenc poznaje uhićenog sportaša. Ova informacija, kaže, ostavila ga je bez riječi.
"Prije svega sam u šoku, iznenađen negativno. Znam ga kao mladog sportaša, perspektivnog vaterpolistu. Da jedan sportaš svojim sportašima kolegama mogao napraviti nešto takvo", dodaje Šimenc.
37 navijača u obradi
Za sada 37 osoba s 'kobne' tribine u policijskoj obradi zbog izazivanja nereda na utakmici Hrvatska-Češka 17. lipnja. Nad njih 13 je provedena kriminalistička obrada, protiv 12-orice je podignuta kaznena prijava. Njih devetorica su uhićena i privedena pritvorskom nadzorniku, a četvero izgrednika još su nedostupna policiji.
Galerija
Jamčevina od 40 do 60 tisuća kuna
U Splitu su inače, kako je ranije objavljeni uhićena četvorica osumnjčenika koje je sudac istrage saslušao i odredio im istražni zatvor te jamčevinu za svakog od njih u iznosu od 40 do 60 tisuća kuna, doznaje Hina od odvjetnika koji zastupaju uhićene navijače.
Sva četvorica Splićana u dobi od 20 do 24 godine privedeni su u subotu na Općinsko državno odvjetništvo, a u nedjelju im je sudac istrage nakon ročišta odredio jednomjesečni istražni zatvor i jamčevinu, doznaje se od odvjetnika Vinka Gulišije koji je najavio da će se na to rješenje žaliti, kao i njegove kolege koje zastupaju ostale osumnjičenike. Uhićeni mladići do sada nisu imali problema sa zakonom.
Policija ih sumnjiči za kazneno djelo izazivanja nereda počinjenog iz mržnje prema većem broju osoba "uz uporabu oružja ili opasnog oruđa ili dovođenja u opasnost života ili tijela drugih osoba ili do dovođenja znatne imovinske štete". Za to kazneno djelo izgrednici mogu biti kažnjeni od šest mjeseci do pet godina zatvora.
Šibenska policija je, pak, privela 28-godišnjaka kojeg sumnjiči da je 17. lipnja na stadionu u Saint-Etiennu sudjelovao u neredima i nasilju na tribinama, da je remetio javni red i mir te poticao i druge navijače iz grupe na nasilje. Nakon dovršenog kriminalističkog istraživanja osumnjičeni je, uz kaznenu prijavu, predan pritvorskom nadzorniku.
Jedan od branitelja osumnjičenih Splićana Vinko Ljubičić smatra kako se navijačima može suditi u Hrvatskoj samo ako i u Francuskoj postoji isto kazneno djelo, a on je uvjeren da Francuzi nemaju isti članak zakona, odnosno da to kod njih nije kazneno djelo.
Odvjetnik: Nema dokaza!
“Naši su išli u postupak, a nisam siguran da uopće imaju valjan dokaz o tome da je ta radnja tamo kazneno djelo. U spisu ne postoji dokument o tome da je to za što ih se sumnjiči u Francuskoj kazneno djelo. Zapravo nema odgovarajućeg dokaza iz kojega bi proizlazilo da je upravo ta radnja predviđena kao kazneno djelo u francuskom zakonodavstvu”, kazao je Ljubičić Hini.
Odvjetnik Gulišija, pak, kaže kako u zakonu postoji načelo reciprociteta po kojem identično djelo treba postojati i u zakonodavstvu države gdje je počinjeno da bi se moglo suditi konkretno u Hrvatskoj. Kazao je kako on ne zna postoji li to kazneno djelo u Francuskoj.