Kuhačom udarila dijete, pa dobila 6 mjeseci uvjetno

Iako je u Hrvatskoj tjelesno kažnjavanje u obitelji, kao 'odgojna metoda', zabranjeno Obiteljskim zakonom, sudeći prema broju godišnjih prijava policiji, više od 1.

28.2.2012.
9:36
VOYO logo

Riječ je o dvadesetpetogodišnjoj I.S. sa šireg područja Poreča koja je na Općinskom sudu u Puli uvjetno osuđena na šestomjesečnu zatvorsku kaznu zbog zlostavljanja dvogodišnjeg sina. Majka je, naime, 15. kolovoza prošle godine zbog neposluha dvaput udarila sina drvenom kuhačom po stražnjici, od čega je zadobio modrice.

Inače, Zakonom o zaštiti od nasilja u obitelji propisane su prekršajne sankcije, a Kaznenim zakonom i kaznena odgovornost, u situacijama nasilničkog ponašanja u obitelji – zatvorska kazna od šest mjeseci do pet godina, odnosno kad tjelesno kažnjavanje po svojoj snazi i posljedicama prerasta u zlostavljanje djeteta – šest mjeseci do tri godine. U porečkom slučaju tužitelj je tražio izricanje zatvorske kazne od šest mjeseci uz primjenu uvjetne osude s rokom kušnje od dvije godine, što znači da mlada majka neće u zatvor ako u roku od dvije godine ne počini novo kazneno djelo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako je ovo samo jedan u nizu policiji prijavljenih slučajeva, mnogi često prolaze nekažnjeno.

Tjelesno kažnjavanje nije izumrlo

"Unatoč kvalitetnim propisima u Hrvatskoj koji zabranjuju i kažnjavaju tjelesno kažnjavanje djece, uočavamo neujednačenu primjenu propisa pa u nekim slučajevima, čak i kad se nasilje nad djecom prijavi policiji, ono prolazi nekažnjeno", kaže zaVečernji list pravobraniteljica za djecu Mila Jelavić. Upozorava da iz mnogih pokazatelja možemo zaključiti da je tjelesno kažnjavanje u našem društvu još uvijek široko prihvaćeno kao "metoda odgoja" u obitelji i izvan nje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Roditelji gube kontrolu

O štetnosti fizičkog kažnjavanja, koje vrlo lako može prijeći u zlostavljanje, u svom radu često progovara i ravnateljica Poliklinike za zaštitu djece doc. dr. sc. Gordana Buljan-Flander. Kaže da se fizičko zlostavljanje često događa kad roditelji batinama "odgajaju" djecu.

"U takvim situacijama roditelji znaju izgubiti kontrolu, što može dovesti do fizičkog zlostavljanja djeteta. Ako roditelji prouzroče ozljedu ili modrice na djetetu, krše zakon te je takvim roditeljima nužna i stručna psihološka pomoć", upozorava Buljan-Flander. Naravno, zaključuje, stručna pomoć je potrebna i djeci.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo