Nakon kriminalnog obračuna u Splitu zbog droge, u kojem je Filip Zavadlav ubio tri mladića, a planirao i četvrtog, RTL Danas istražuje koliko je uopće doneseno presuda dilerima u Hrvatskoj proteklih nekoliko godina, gdje najviše i kakve su bile.
- Brat trostrukog ubojice: 'Prijetili su obitelji i meni, on je rekao da mu se to ne sviđa'
- Dva jointa - zatvor, 4,5 kg marihuane - rad za opće dobro: Kako je sin bivšeg generala 'prevario' pravosuđe?
Da je sudska praksa po pitanju droga neujednačena slažu se svi, a to najbolje pokazuju i nedavni primjeri gdje su sinovi poznatih očeva dobili blažu kaznu.
Sin bivšeg šefa tajne službe imao je 750 grama marihuane. U zatvoru nije završio. Dobio je 660 sati rada za opće dobro. Slično je bilo i sa sinom generala Kruljca. Za 4,5 kilograma marihuane i 28 grama kokaina dobio je 730 sati dobrotvornog rada.
I dok se država hvali kako uspješno vodi rat protiv droge, stvarnost je, poručuje struka - potpuno drukčija.
"Sporadično se čuje tu i tamo da je narodski rečeno pala neka velika riba, a jako često se hvalimo da smo uhvatili nekog dilera, a ako se ide u anamnezu onda znamo da zapravo je to netko kome bi samom trebala i pomoć", kazala je BernardicaJuretić Rožman, ravnateljica Doma za ovisnike Zajednica Susret.
Prema podacima sudova, u posljednje tri godine najviše osuđujućih presuda zbog kaznenog djela neovlaštene proizvodnje i prometa drogama doneseno je u Splitu - čak 340. Slijedi metropola sa 182 presude, od kojih je 81 osoba završila u zatvoru. U Osijeku ih je doneseno 148. Zadar 142, s tim da je najviša kazna tri godine, najmanja uvjetno na šest mjeseci. U prvih pet gradova je i Rijeka s 33 presude, od kojih je najviša četiri godine zatvora.
Kako bi se riješio rastući trend ovisnosti, ali i neujednačena sudska praksa, MOST-ova InesStrenja za srijedu 12. veljače je sazvala Odbor upravo na tu temu.
"Dogovor mora biti jasan i onih koji će kažnjavatiovisnike, da za dilere i oni koji se bave preprodajom, postoje adekvatne kazne i njihovim micanjem najviše ćemo pomoć našoj djeci", izjavila je Ines Strenja, predsjednica saborskog Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku.
Kad je u pitanju droga, veliki dileri uvijek su nedodirljivi.
"Mi svi znamo da se droga ne može kupiti ni na kartice, ni preko virmana, to je živi novac, i sad ako vi uzmete koji su to milijuniovisnika razno raznih u svijetu, pa taj novac se negdje vrti. Znači, ako bi se stalo na kraj i djelomično samoj toj preprodaji i nekome od dilera, automatski se dovodi u pitanje financiranje nečega", navodi Juretić Rožman.
A do toga očito tako skoro - neće doći.