Prema policijskom izvještaju, 54-godišnjak je 22. rujna telefonski sklopio usmeni dogovor s nepoznatim prodavateljem koji je na jednom internetskom oglasniku oglasio prodaju skupocjenog mobitela za 2600 kuna.
S prodavateljem je dogovorio da će preko poduzeća za transfer novca uplatiti novčani iznos od 900 kuna, a zatim će mu prodavač putem Tiska poslati navedeni mobitel. Kada telefon stigne, muškarac će uplatiti ostatak novca. Nakon nekoliko dana oštećeni je preuzeo paket na kiosku Tiska, no kada ga je otvorio pronašao je komad papira i jednu čokoladicu. Mobitelu nije bilo ni traga.
Zbog male štete postupak ne ide po službenoj dužnosti
Počinitelji prijevara u pravilu su pristupačni i uvjerljivi, a ponekad se sva komunikacija odvija elektronski ili mobitelom, upozoravaju iz policije. U nekim slučajevima počinitelji koriste lažni, tj. tuđi identitet ili račune za transakcije. Oštećeni uglavnom tek nakon otvaranja preuzetog paketa vide da su prevareni, da je paket prazan ili da je u njemu nešto sasvim drugo i nevrijedno.
Često se radi o prijevarama u kojima su građani oštećeni za nekoliko stotina kuna ili do 2 tisuće kuna, a kako se progon počinitelja poduzima po privatnoj tužbi oštećenog, dio prevarenih građana niti ne prijavljuje prijevare.
Stoga sve građane pozivamo da dobro provjere što kupuju i za koju cijenu. Ukoliko misle da su prevareni sve mogu prijaviti policiji na telefon 192.