Ne okrećimo glavu /

Istražili smo: Koliko često prijavljujemo nasilje i kada bismo trebali reagirati?

Emocionalno i fizičko zlostavljanje, koji mogu trajati godinama, na djeci ostavljaju teške rane

4.3.2019.
15:56
VOYO logo

Je li se slučaj na Pagu mogao spriječiti da su na vrijeme reagirale socijalne službe i jesu li susjedi znali da se nešto sumnjivo događa u obitelji, a nisu to prijavili policiji?

Ravnodušnost prema patnji drugih i okretanje glave od tuđih problema još su uvijek česti obrasci ponašanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Reporterka Matea Damjanović je istražila zašto građani rijetko prijavljuju nasilje u svom susjedstvu, iako bi time mogli spasiti tuđe živote.

Nezapamćen zločin na Pagu, sin pokušao ubiti majku u Trilju, pijani otac brutalno prematio kćer u Petruševcu...

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U svega nekoliko dana - tri događaja, koja su šokirala  javnost. Slučaj gdje se djevojčica spašavala od pijanog oca,uz majku prijavili su i susjedi-što je rijetkost kada se radi o obiteljskom nasilju.

Zbog straha od zlostavljača, policije ili zbog toga što se boje da će biti odgovorni za oduzimanje djeteta ukoliko prijave nasilje u drugoj obitelji, građani radije okreću glavu. 

Emocionalno i fizičko zlostavljanje na djeci ostavljaju teške rane

"Jako je važno da građani znaju da ako oni obavijeste o sumnji na zlostavljanje tek onda je Centar taj koji će ući u obitelj vidjeti jel se nešto događa, tek obnda policija vidi jel se nešto događa tek onda Državno odvjetništvo  i tek onda ide prema sudu i sudac je taj koji odlučuje koje će biti posljedice za tu obitelj", kazala je Gordana Buljan Flander, ravnateljica Poliklinike za zaštitu djece.

Obveza prijavljivanja nasilja u obitelji moralna je i građanska dužnost sviju- poručuje policija. Dok su najteža kaznena djela u padu, kao i prekršaji u posljednjih 6 godina, u porastu su kaznena djela prijetnje, u 2018.-toj u odnosnu na godinu prije za 104 prijave. A kad je nasilje u obitelji u pitanju - prijavljen je 71 slučaj više.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Emocionalno i fizičko zlostavljanje, koji mogu trajati godinama na djeci ostavljaju teške rane.

"Jedno dijete je reklo zato što je emocionalno zlostavljano da je glupo, mrtvo, ružno, labavo, da se gadi samo sebi", pojašnjava Buljan Flander.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sumnje u zlostavljanje građani mogu prijaviti i anonimno. Jer nasilje u obitelji i nad djecom, poručuje policija nije privatna stvar, već problem cijelog društva.

Superstar
NOVA SEZONA
VOYO logo