Trojicu Nigerijaca identificirala je policija kao osobe koje su sudjelovale u seriji prijevara koristeći za to hrvatske banke gdje su uz pomoć lažnih dokumenata otvorili račune i na njih primali, vjatojano ukradeni novac.
Lažni dokumenti
Detalje ovog slučaja policija još ne otkriva, iako nam je potvrđeno da su Nigerijici, dvojica od trojice osumnjičenih, lišeni slobode zbog optužbi za prijevaru i krivotvorenje.
Ova prijevara počela je još prije dvije godine kada je trojka iz Nigerije iskoristila gostoprimstvo u Hrvatskoj i započela s kriminalnim biznisom. Najprije su u bankama u Zagrebu i Splitu otvorili račune, no za to su iskoristili lažne dokumente. Ne posumnjavši ništa bankari su im dozvolili da na te račune primaju novac, pa su sredstva polako počela i stizati.
Istražitelji sumnjaju da je u pitanju novac koji je ukraden tvrtkama, vrlo vjerojatno hakiran.
Iako se već tada počeo stezati krug oko osumnjičenih Nigerijaca, prije dvije godine nije ih se uspjelo uhititi pa su napustili Hrvatsku. Za njima su odmah raspisane potrage, no sve do sada nisu bili dostupni hrvatskoj policiji.
Povratak u Zagreb
Međutim, kriminalna mreža ih je očito ponovno uputila u Hrvatsku, pa su, dvojica od trojice osumnjičenih nedavno stigli u Zagreb.
U pitanju su 46-godišnjak i 29-godišnjak, Nigerijci koji su se međutim predstavljali lažnim dokumentima. Ponovno su uspjeli otvoriti račune u bankama i u vrlo kratkom vremenu na njih im je sjelo već nekoliko tisuća eura.
Ovoga puta novac je blokiran. Banke su na vrijeme reagirale i zamrznule sredstva što su ih njihovi sumnjivi vlasnici dobili iako je bilo jasno da nigdje ne rade i da nisu uspjeli ostvariti nikakve poslovne kontakte nakon dolaska.
Tjeralica za odbjeglim Nigerijcem
Krenulo se u istragu i ubrzo su pronađeni Philip Ifeanyi U. i njegov suradnik Ikechukwu Emmanuele G., dok je Ndubuisi Paul J. (38) za sada nedostupan hrvatskom pravosuđu. Odlukom suda određen je svoj trojici istražni zatvor, kako ne bi ponovili ovakve prijevare za kakve se sumnjiče. Za odbjeglim Nigerijcem raspisana je tjeralica.
Inače, ovaj način krađe novca različitim hakerskim napadima već je viđan i u Hrvatskoj i diljem svijeta. Kriminalne skupine uglavnom angažiraju ljude lošeg imovinskog stanja ili nezaposlene da primaju na svoje račune novac koji je na neki ilegalni način skinut s računa dobrostojeće tvrtke. Oni taj novac, često za sitnu naknadu podižu i prosljeđuju na adresu što ju dobiju od šefova bande. Uglavnom ti najsitniji, iako ne i najnevažniji članovi grupe završavaju u rukama policije, dok hakeri i organizatori kriminalnih lanaca uspjevaju pobjeći.