HEP-Elektra Karlovac morat će isplatiti 556.500 kuna odštete te gotovo 100.000 kuna sudskih troškova jer je Općinski sud u Karlovcu u svojoj nepravomoćnoj presudi zaključio da je to državno poduzeće odgovorno za požar koji je Milovanu Kosanoviću 18. kolovoza 2003. uništio veliko imanje u Liscu, zaseoku u Janjoj Gori na području općine Plaški.
Kosanović je tužbu podnio 2006., a potom preminuo. Naslijedila ga je njegova sestra Mara Dragić iz Rijeke koja imanje nije obnavljala nego ga tako ruševnog prodala. Ipak, od bitke s HEP-om nije odustala. U tužbi se navodi da je kobni dan zbog jakog vjetra i visoke temperature zraka došlo do dodirivanja žica električnih vodova, odnosno iskrenja te se od iskrenja vodova obraslih u krošnji lipe zapalila trava kojom se proširio požar. Posao električara bio je održavanje vodova, odnosno obrezivanje žica, pa su oni, smatra tužitelj, odgovorni što se vatra proširila na travu i nisko raslinje.
Ostali samo zidovi
Vatra se brzo proširila na Kosanovićevo imanje od kojeg su kasnije ostali samo goli zidovi. Izgorjeli su kuća, gospodarske zgrade, voćnjak i šuma, ukupne površine od oko 8000 četvornih metara. Kosanović je ostao bez svega što je imao.
U HEP-u su sporili jedino svoj propust za neobrezivanje grana, odnosno iskrenje kao razlog izbijanja požara. Tvrde da su na lokaciji Stanići-Lisac redovno sjekli granje kako bi održavali elektroenergetske objekte. Smatraju da je nemoguće da je iskra "preskočila 15 metara preko lokalnog puta i zapalila travu jer iznad te trave ne postoji nikakvo postrojenje ili elektroenergetski objekt".
Mišljenja vještaka
Prema mišljenju sudskog vještaka za požare Slobodana Kocijana, požar je nastao zbog međusobnog doticanja i kratkog spoja - iskrenja na aluminijskim električnim vodičima koji su prolazili kroz krošnju lipe i do padanja užarenih čestica aluminija na tlo prekriveno travom ili lišćem, odnosno grančicama, napominjući kako se temperatura nastala kod takvog iskrenja na električnim vodičima kreće oko 3000 Celzijevih stupnjeva, a temperatura taljenja aluminija je oko 660 stupnjeva, dok je temperatura samozapaljenja suhe trave oko 200 stupnjeva, piše Jutarnji list.
Analitičar za tehnološko-strojarska vještačenja Stanislav Peruško, pak, smatra da su iskre užarenog aluminija mogle dospjeti preko puta stabla lipe, te dovesti do požara. Loša je okolnost bila i temperatura zraka od 34 Celzijeva stupnja te jaka južina. Sud je prihvatio vještačenja.