tužna priča / Hrvatska SOA našla zapreku: ne želi zaštititi Iračanku u kolicima, majku i žrtvu Islamske države

Image
Foto: Thinkstock

Neobrazloženu 'zapreku' SOA tumači kao sigurnosnu zapreku, odnosno SOA tvrdi kako predstavlja sigurnosnu ugrozu

16.5.2017.
8:24
Thinkstock
VOYO logo

Hrvatska je odbila pružiti zaštitu Iračanki, majci troje djece, invalidu u kolicima. MUP je u njezinom slučaju ocijeno da je tražiteljica međunarodne zaštite dokazala da je strah od proganjanja zbog njezine nacionalnosti osnovan i da se temelji na razlozima temeljem kojih se odobrava međunarodna zaštita. No, SOA je zaključila da postoji ‘zapreka’ te joj je zahtjev za zaštitom odbijen, piše Novi list.

Neobrazloženu "zapreku" SOA tumači kao sigurnosnu zapreku, odnosno SOA tvrdi kako predstavlja sigurnosnu ugrozu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iračanka je po nacionalnosti Kurdkinja, a iz Iraka je pobjegla zbog problema s ISIS-om. Naime, pripadnici takozvane Islamske države govorili su joj da nije muslimanka jer se ne odijeva onako kako oni smatraju da bi trebala i zato jer se druži s nemuslimanima. Nakon što su zauzeli dio u kojem je ona živjela, počeli su zlostavljati kršćane i Kurde te otimati djevojke.

Sve su žene, uključujući i nju, natjerali da nosi hidžab. Stradala je kada je u napadu Isisa na dom njezinog prvog susjeda. Od siline eksplozije urušila se i njezina kuća te je ona teško ozlijeđena.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vjeruje kako bi bila ubijena da se kojim slučajem vrati u Irak. Njezin kolega, inače Arapin, rekao joj je kako je zapovjednik ISIS-a naredio da se likvidra nju i njezinu obitelj. MUP je uvažio njezine navode, zaključio da se već prisiljavanje na nošenje hidžaba može smatrati proganjanjem na vjerskoj osnovi, zaključio je i da su mete Islamske države pripadnici etničkih i vjerskih manjina i među njima navodi i Kurde te dodao i da etničke i vjerske manjine zlostavlja ISIS. To uključuje i usmrćenja, otmice, silovanja, ropstvo, prisilna obraćenja, raseljavanje, piše Novi list.

Ipak, Iračanka je odbijena zbog već spomenute zapreke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Udruge Centar za mirovne studije i Are You Syrious nedavno su upozorile da je od početka godine u najmanje 30 slučajeva zahtjev za zaštitom odbijen i to zbog neobrazložene ‘zapreke’. Takvi slučajevi primarno dolaze iz Iraka i Sirije, najčešće iz Bagdada, Mosula i Alepa. U svim takvim slučajevima MUP je zaključio kako postoji osnova za zaštitu, no temeljem ocjena SOA-e ti su zahtjevi ipak odbijeni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Fnc 16
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo