Godinama se vjerovalo da se Previšić pred optužbama bosanskohercegovačkog tužiteljstva skriva upravo u Hrvatskoj. Iako je za njim na snazi bila međunarodna tjeralica, nikada nije uhićen ni izručen. U BiH je na to gledano kao na pomoć ratnom zločincu, no hrvatska prema svom Ustavu ne izručuje vlastite državljane.
Otvaranje istrage
Danas je pak potvrđeno da je Previšić, sada 66-godišnjak s hrvatskim državljanstvom, pod istragom za ratni zločin počinjen u Hercegovini u drugoj polovini 1993. godine. Istragu je pokrenulo Županijsko državno odvjetništvo u Osijeku, koje protiv Previšića nije zatražilo određivanje istražnog zatvora.
Iako je Previšić bio optužen u BiH, tamo je presuda od 13 godina zatvora izrečena tek njegovu zamjeniku Nikoli Andrunu jer je bio u bijegu. Hrvatsko tužiteljstvo lani je pak optužilo dvojicu pripadnika SIS-a HVO-a također zbog mučenja i ubojstava zarobljenika u Gabeli. Dio tih zločina opisan je i u sudskom procesu protiv generala HVO-a Jadranka Prlića, Valentina Čorića, Brune Stojića, Milivoja Petkovića i Slobodana Praljka na sudu u Haagu koji im još nije izrekao pravomoćnu presudu.
Zatočeni civili i vojnici
Prema rješenju o otvaranju istrage protiv Previšića, sumnja se da je od 8. lipnja do 22. prosinca 1993., dok je u BiH trajao oružani sukob između Hrvatskog vijeća obrane i Armije Republike Bosne i Hercegovine, kao zapovjednik logora HVO-a u Gabeli u kojem su bili zatočeni uhićeni ili zarobljeni civili i pripadnici HVO-a Bošnjaci te zarobljeni pripadnici Armije RBiH, počinio ratni zločin.
Iako je kao zapovjednik logora bio odgovoran za osiguranje prostorija, te poštivanje i primjenu ratnog i humanitarnog prava o sigurnosti i zaštiti civila i ratnih zarobljenika poticao je čuvare da muče zatvorenike, a jednog od njih je i sam ubio. Bio je 2. listopada 1993. godine kada je pucao u tada 19-godišnjeg ratnog zarobljenika Mustafu Obradovića. Bila je to kazna za Obradovićevo kršenje Previšićeve zapovijedi da zatočenici, koji su svaki dan tjerani na prisilni rad, ne smiju unositi kruh u logor.
'Ništa nije poduzeo da spriječi zločin'
Osim toga, i osobno je sudjelovao u psihičkom i fizičkom zlostavljanju zarobljenih civila, te poticao ispitivače SIS-a i HVO-a da se nehumano ponašaju prema zatočenicima. Previšić će tijekom istrage odgovarati zbog ubojstva ukupno sedam zatočenika kojima su život oduzeli njemu potčinjeni čuvari.
"Okrivljenik nije poduzeo nužne mjere i aktivnosti da se počinitelji zlostavljanja i ubojstva kazne, ni da se takve radnje spriječe", stoji u rješenju o istrazi.
Bivšeg zapovjednika Gabele tereti se i da je, kako bi prikrio zlostavljanja, pretučene zarobljenike zajedno sa svojim zamjenikom skrivao od predstavnika međunarodnog Crvenog križa.