GLAVAŠEVA OBRANA NAJAVILA VELIKI PREOKRET, ON PORUČUJE: /

'Hrvatsko pravosuđe je dno dna'

Image
Foto: Screanshoot

Branimir Glavaš danas je stigavši na pripremno ročište za ponovno suđenje za takozvane slučajeve Selotejp i Garaža izjavio kako od hrvatskog pravosuđa ne očekuje ništa jer je ono "dno dna".

23.3.2017.
10:29
Screanshoot
VOYO logo

Sudski proces protiv Branimira Glavaša za takozvane slučajeve "Selotejp"i "Garaža" nastavlja se 7. travnja za kada je obrana najavila mogući novi preokret. Naime, očekuje se da od suda zatraže da iz sudskog spisa izdvoji nezakonite dokaze. O čemu se točno radi odvjetnik Veljko Miljević, koji brani Glavaša, za sada nije otkrio.

Na današnjem ročištu obrana je tražila odgodu kako bi proučila izmjenjenu optužnicu. Tužiteljstvo je preciziralo koji su međunarodni protokoli o ratnom pravu prekršeni u Osijeku 1991. kada su ubijeni srpski civili. Jedan protokol odnosi se na sukob unutar Hrvatske, pod što spadaju događaji pri 8. listopada 1991. kada je Republika Hrvatska proglasila neovisnost dok događanja nakon tog datuma regulira protokol o međunarodnom sukobu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Upravo je to, budući da nije precizirano u u prvoj presudi, bio razlog za njezino rušenje.

"Zauzet je stav da se u ovoj izmjeni optužnice radi o takozvanom činjeničnom pitanju, a budući se po stavu suda radi o činjeničnom pitanju onda će se to raščišćavati na raspravi. Da je sud zauzeo stav da se radi o pravnom pitanju tada bi se vjerojatno poseglo i za drugim rješenjima, a to znači upućivanje ovako izmjenjene optužnice na optužna vijeća što je zaista jedna izuzetna situacija. Vjerojatno ćemo kolega Matijević i ja ići za tim da ova izmjena nije činjenično pitanje nego pravno, jer se tiče pitanja pravne primjene dvaju dodatnih protokola na Ženevsku konvenciju - jednog koji se odnosi na nemeđunarodne sukobe, a drugog koji se odnosi na međunarodne sukobe. Vi tu možete zauzeti dva stava jer se često kod blanketnih propisa, dakle kod onog dijela činjeničnih opisa gdje vi ne možete bez primjene određenih stvari koje su propisane sačinit zdrav činjenični opis, pribjegava se tom propisu unošenja unutra, znači da se skrati činjenični opis i onda ga neki tretiraju kao činjeničnu izmjenu, a neki kao pravnu", kazao je Miljević dodajući kako oni mogu braniti svoj stav s dovoljno argumenata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

AFERA NA VRHOVNOM SUDU: Moćni osječki tajkun osuđen na dvije godine jer je pokušao podmititi suce da izmijene presudu Glavašu

Galerija

Image

'NEKA SE SVE OKONČA KAKO NETKO ŽELI': Glavaš stigao na ponovno suđenje za 'Garažu' i 'Selotejp'

Image

'NEKA SE SVE OKONČA KAKO NETKO ŽELI': Glavaš stigao na ponovno suđenje za 'Garažu' i 'Selotejp'

Branimir Glavaš, pak, prije no što je ušao u Županijski sud u Zagrebu kazao da od procesa u kojem uz druge okrivljenike odgovara za zločin nad srpskim civilima u Osijeku 1991. ne očekuje ništa jer je hrvatsko pravosuđe "dno dna" pa od njega nema što očekivati.

"Od ponovljenog procesa ne očekujem ništa. Obzirom da nije mali broj sudaca iz hrvatskog pravosuđa koji direktno govore da je hrvatsko pravosuđe dno dna, opterećeno velikim problemima pa kada to kažu ljudi iz hrvatskog pravosuđa što ja mogu reći na to. Dakle, ne očekujem ništa. Neka bude što će biti. Neka rade kako rade i neka se proces okonča onako kako netko želi. Ja osobno stojim na onim stavovima na kojima sam stajao i prije 12 godina. Nisam kriv. Optižnica je bila politički motivirana i montirana. Proces je završio kako je završio i evo 12 godina nakon toga nalazimo se na novom početku", kazao je Glavaš.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U ovom procesu ponovno će se suditi za takozvane slučajeve "Selotejp" i "Garaža". Dio optužnice, koji se odnosi na slučaj "Garaža", opisuje mučenje i ubojstvo Čedomira Vučkovića, koji je bio prisiljen popiti kiselinu iz akumulatora, te zlostavljanje Nikole Bašića. Glavaš te zločine nije spriječio, tvrdi tužiteljstvo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U drugoj točki optužnice opisana su uhićenja i mučenja sedam civila srpske nacionalnosti čija su tijela na kraju bačena u Savu. Mučenima su ruke vezane na leđima samoljepljivom trakom.

Glavaš je bio pravomoćno osuđen na osam godina zatvora, a dio kazne je odslužio. Presudu je ukinuo Ustavni sud.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo