DŽEPARI SE PRESELILI NA MORE: /

Dovoljan je trenutak nepažnje, policija otkrila kako ćete ih najlakše prepoznati

Image
Foto: Goran Kovacic/PIXSELL

Osobita meta su gosti s kruzera jer jednostavno ne stignu prijaviti krađu.

19.7.2018.
19:42
Goran Kovacic/PIXSELL
VOYO logo

Scenarij kojem već po tko zna koji put svjedoči radnica i iz suvenirnice u dubrovačkoj strogoj jezgri je itekako poznat. Žena se priključuje skupini stranih turista, ispočetka glumi i veliki interes za ono što im vodič govori, a potom, kako se turisti primiču vratima samostana Male braće kako bi razgledali Piettu, kreće u akciju.Vješto otvara patent zatvarač ruksaka te zavlači ruku u torbicu gošće do njega. Sve što izvuče, vješto posprema u torbu za plažu koja joj visi o ramenu, opisuje tipične sezonske kradljicce Slobodna Dalmacija.

Osobita meta je Dubrovnik i to zbog kruzera. Turisti često ni ne shvate da su pokradeni dok već nisu na kruzeru, a ako i shvate malo koji prijavi krađu jer jednostavno nemaju vremena, zbog organiziranog i ograničenog boravka unutar zidina i u Dubrovniku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ove godine krađe u porastu

Upravo zato, prema podacima PU dubrovačko neretvanske broj pokradenih turista je uglavnom jednak. Ipak ova godina već sada odskače "Svake godine bilježimo oko 50 kaznenih djela imovinskog kriminaliteta na štetu stranaca. Konkretno, lani su zabilježena 44 imovinska delikta, dok ih je 2016. godine bilo 55, a tijekom 2015. - 54. Međutim, do konca lipnja ove godine već je zabilježeno 35 imovinskih kaznenih djela", pojašnjava policija.

Ističu kako su džeparoši u Dubrovnik dolaze iz Bugarske, a odnedavno je uočena i skupina iz Međimurja i sjeverozapadne Hrvatske. Inspektori upozoravaju i kako džepare odaje jedan detalj - u pravilu nose šešire širokog oboda i sunčane naočale. Tako im lice ostaje u sjeni pa čak i ako ih se uhvati, žrtve ih teže prepoznaju, a ti modni dodaci ljeti i nisu toliko neobični.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No na koncu u Dubrovačkoj policiju ističu kako i nema previše razloga za brigu. "Navedene brojke svakako treba promatrati u kontekstu broja turista koji godišnje posjete područje Dubrovnika, a kojih je u prošloj godini bilo oko 3 milijuna, računajući i goste s kruzera, te stoga nikako ne možemo govoriti o trendu koji Dubrovnik čini opasnim gradom. Upravo suprotno, Dubrovnik i područje Dubrovačko-neretvanske županije već godinama slove kao sigurno turističko odredište, što nas čini prepoznatljivim u svijetu" naglašavaju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo