Pošast u Slavoniji /

Drogiranje osvježivačima zraka: 'Često su na ulici bez svijesti, a u trenu od mirnih postanu agresivni'

Image
Foto: Marko Mrkonjic/PIXSELL

Svibanj i lipanj su mjeseci kad je stanje s konzumacijom 'osvježivača' kod maloljetnih osoba kritično

17.4.2019.
13:57
Marko Mrkonjic/PIXSELL
VOYO logo

Služba hitne medicinske pomoći Osječko-baranjske županije mjesecima je opterećena intervencijama zbog mlađih punoljetnih i nešto starijih osoba koje konzumiraju tzv. osvježivače zraka.

"S ovim se problemom borimo već nekoliko mjeseci. Uglavnom nas zovu slučajni prolaznici koji zatječu osobe bez svijesti ili u kakvom drugom lošem stanju, zbog čega nerijetko na takve intervencije odlazimo s prvim stupnjem hitnosti. Dogodi se da već i prepoznamo određene osobe, jer smo ih u tom stanju već nalazili. Tzv. osvježivači, odnosno sintetske droge, djeluju tako da u trenutku mirnu osobu preobraze u agresivnu pa nerijetko tražimo pomoć i pratnju policije s kojom glede toga odlično surađujemo", kazala je za Glas Slavonije dr. med. Sunčica Prašnički, voditeljica medicinske službe pri županijskom HMP-u.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dodala je kako je riječ pretežno o muškarcima.

Koliko su takvi slučajevi uzeli maha pokazuje i podatak iz Objedinjenog hitnog bolničkog prijema Kliničkog bolničkog centra Osijek, odakle se od pročelnika, dr. sc. Srđana Čaloševića, doznaje da tjedno prosječno prime bar jednog konzumenta ovih sintetskih droga.

Iako takvi slučajevi nisu rijetkost, dr. Čalošević naglašava kako nije riječ o epidemijskoj razini, no činjenica je da stariji adolescenti konzumiraju 'osvježivače'. Nakon prijema i opservacije, kaže, pacijenti se upućuju na detoksikaciju, odnosno primaju infuzijsku otopinu, pa i terapiju kisikom. Pri prijemu se nalaze uglavnom u stanju sužene svijesti, ubrzanog rada srca, povišenog ili kritično sniženog krvnog tlaka. Nakon što im pomognu terapijom, pacijenti budu proslijeđeni na Kliniku za psihijatriju, no ne svi. Naime, dr. Čalošević kaže kako nije rijetkost da osobe koje su primljene na OHBP jednostavno – odu.

"Imamo dosta problema sa zadržavanjem takvih osoba kod nas. Ako imaju dovoljno snage, neki se pacijenti jednostavno pokupe i odu. Takvi su slučajevi sporadični, a u slučaju kada se pojavi kakav problem i naša zaštitarska služba ne može adekvatno djelovati, obavijestimo policiju", pojašnjava dr. Čalošević.

Kad je riječ o maloljetnim konzumentima tzv. osvježivača zraka, situacija se donekle smirila, kažu na Zavodu za dječju i adolescentnu psihijatriju KBC-a Osijek. Pročelnica, izv. prof. dr. sc. Katarina Dodig Ćurković, kaže kako to, nažalost, ne znači da je problem nestao. Štoviše, sintetske su droge dostupne preko interneta.

"Bilo tko može naručiti 'osvježivače' s interneta i bez problema će stići na njihovu kućnu adresu. Nikakve kontrole nema ni u tome je li riječ o maloljetnoj ili punoljetnoj osobi. Mislim da je to Pandorina kutija", kaže dr. Dodig Ćurković apelirajući na roditelje da kontroliraju što im rade djeca, odnosno što naručuju online i što dolazi na njihove kućne adrese.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema dosadašnjem iskustvu, svibanj i lipanj mjeseci su kad je stanje s konzumacijom 'osvježivača' kod maloljetnih osoba kritično.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
djevojke sunca
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo