Ministarstvo zdravlja potvrdio je za Danas.hr da je cijeli slučaj arti-201208080097006 preuzelo Državno odvjetništvo.
Njihovo očitovanje prenosimo u cijelosti:
"Državno odvjetništvo RH će kontaktirati američko pravosuđe te će u skladu s nalazima poduzeti odgovarajuće radnje u skladu sa zakonima Republike Hrvatske. U konkretnom slučaju radi se o događajima od 1997. do 2001. godine na što se odnosi izvješće o nagodbi tvrtke Pfizer s američkim pravosuđem.
Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje je svaku farmaceutsku tvrtku obvezao s Ugovorom o etičkom oglašavanju lijekova koji je uvjet da nositelj odobrenja može aplicirati sa svojim lijekom na listi lijekova HZZO-a.
Svaka farmaceutska tvrtka mora kvartalno informirati o troškovima učinjenim za oglašavanje lijekova te im nije dopušteno izravno oglašavati lijekove osiguranim osobama i izravno im dijeliti lijekove, odnosno ne mogu oglašavati lijekove koji su predmet kliničkih istraživanja u tijeku. Nije im dopušteno za propisivanje lijeka nagrađivati u novcu i bilo kojim drugim oblicima nagrađivanja. Zaposlenici HZZO-a moraju biti obaviješteni o stručnim skupovima kako bi na njima mogli biti prisutni. Ograničen je broj promotivnih posjeta liječnika te troškovi vezani za promociju lijekova kao i isplate ustanovama i zaposlenicima moraju biti transparentni. Stručni skupovi moraju imati primarno stručni karakter i dozvoljeno je svega 20 posto vremena za društvene aktivnosti.
Napominjemo da su hrvatski liječnici vrlo odgovorni i savjesni u liječenju svojih pacijenata i nije dobro da se većina stigmatizira zbog nezakonitih radnji malog broja privilegiranih liječnika", stoji u očitovanju Ministarstva zdravlja o slučaju.
'Objavite imena navodno podmićenih liječnika'
Također, bivši ministar zdravstva Andrija Hebrang pozvao je na objavu imena navodno podmićenih hrvatskih liječnika u slučaju Pfizer te je pozdravio otvaranje nove istrage o poslovanju američkog farmaceutskog diva u Hrvatskoj. Podsjeća, ipak, da ona iz 2004. nije završila optužnicom.
"Ovakvi uzaludni alarmi samo škode jer ulijevaju strah pacijentu, a ne služe iskorjenjivanju tog zla. I 2004. godine se pojavilo nekoliko imena i istraga je pokazala da tu nema nikakvih relevantnih dokaza i stala je. Bojim se da će tako biti i sada. Zato oni koji znaju, a položili su Hipokratovu zakletvu, neka ovaj puta idu do kraja. Inače, afera će zaplašiti bolesnike, a neće dovesti do otkrivanja onih koji to rade", smatra Hebrang.
Podsjetimo, američki farmaceutski div Pfizer priznao je da su između 1997. i 2006. godine isplatili više od dva milijuna dolara mita državnim službenicima u Hrvatskoj, Bugarskoj, Kazahstanu i Rusiji te da su zbog toga ostvarili profit od više od sedam milijuna dolara. Mito su davali i liječnicima u Italiji, Srbiji, Kini i Češkoj.