Ocijenio je to Europski sud za ljudska prava prihvativši tužbu Milice Ramljak. Po pravdu u Strasborug ova je 55-godišnja Sinjanka otišla nakon postupka što ga je 2005. godine pokrenula na tamošnjem Općinskom sudu. Naime, u procesu je tražila poništenje oporuke, te je na kraju i donijeta presuda u njezinu korist.
Poništena prva presuda
No, suprotna strana podnijela je žalbu o kojoj je odlučivao Županijski sud u Splitu. Iako je taj tada imao više od 40 sudaca, 2009. godine odluku je donijelo tročlano vijeće kojim je predsjedao sudac Dražen Penjak.
Njegovo vijeće žalbu je prihvatilo i preinačilo prvostupanjsku presudu, čime je Milica Ramljak pravomoćno izgubila spor.
Tada je primjetila da je sin suca Penjaka, u to vrijeme odvjetnički vježbenik Neven Penjak, bio zaposlen u odvjetničkom uredu Vinka Ljubičića i Željka Vrdoljaka, koji su zastupali suprotnu stranu u postupku.
Vrhovni sud odbio reviziju
Od Vrhovnog suda RH zato je tražila reviziju presude napominjući da je sudac Penjak zbog svog sina bio pristran u odlučivanju. Međutim, Vrhovni sud nije joj dao za pravo, utvrdivši da sučev sin ni na koji način nije sudjelovao u njezinoj parnici.
Europski sud za ljudska prava u svojoj najnovijoj odluci protiv Hrvatske, zauzeo je drugačiji stav.
"Sud je utvrdio da je Milica Ramljak imala razloga sumnjati u pristranost tog suca, imajući u vidu da je njegov sin bio subordiniran odvjetniku druge strane. Zbog toga joj je povrijeđeno pravo na pošteno suđenje, što je protivno članku 6. Konvencije o zaštiti ljudskih prava", objašnjeno je danas iz ureda Štefice Stažnik, zastupnice Hrvatske pred Europskim sudom za ljudska prava.
Za ovu povredu konvencijskog prava Sud je dosudio Milici Ramljak odštetu od ukupno 32.625 kuna.