MATTEOV OTAC /

'Da se barem ponašaju kao da je to nečije dijete, a ne pas na cesti. Želimo znati tko je odgovoran'

Image
Foto: Facebook/Vijesti.hr/RTL

Dubravko kaže da ne planira nikoga tužiti, želi samo saznati istinu i vidjeti gdje je došlo do pogreške

17.8.2018.
7:19
Facebook/Vijesti.hr/RTL
VOYO logo

"Ne mogu opisati sliku koju vidim svaki put kad zatvorim oči. Držao sam svoje mrtvo dijete na rukama pet sati. Kad je po njegovo tijelo došao kombi, micao sam mrave i kukce s njega. Želim znati tko je odgovoran i zašto je on mrtav", rekao je za 24sata Dubravko Ružić - otac tragično preminulog Mattea (22) iz Zaprešića.

"Znam samo ono što su mi ispričali prolaznici, susjedi i oni koji su mu pokušali spasiti život, koji su za mene heroji, jer nitko od nadležnih s nama ne želi komunicirati", dodaje Matteov otac.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>>Ravnatelj: 'Naša ekipa Hitne pomoći krenula je iz Zagreba u Zaprešić, a ne iz Jastrebarskog' 

Kaže kako je bio doma kad se to dogodilo. Na vrata od stana uletjela je djevojka i počela vikati: 'Dijete ti se srušilo'.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Otrčao sam do njega. Bio je cijeli plavi, u veni mu je bila igla, a na prsima dva flastera. Dva vozila Hitne pomoći čekala su dok nije došla policija i onda su otišli. Bez riječi i bez objašnjenja. Ne može mi nitko reći da su napravili sve što su mogli jer nisu. Ne krivim Hitnu, ne krivim policiju... Krivim ovaj sustav i onoga koji ga je takvog napravio. Sram me je što sam Hrvat", nastavlja Dubravko.

Pet sati kasnije po Matteovo tijelo došao je kombi, a otac je ostao sjediti sam na cesti u mukama. Od 22 sata u nedjelju navečer njegova obitelj ne zna što se s njim događa.

>>'Ako premijer ne smijeni Kujundžića pokrenut ćemo s oporbom inicijativu za njegov opoziv'

"Što je bilo, gdje je završio, gdje su ga odveli? Je li napravljena obdukcija? Mi ništa ne znamo. Nitko nas nije zvao. Ni ministar Kujundžić, ni Zavod za hitnu medicinu, ni načelnik. Da su me samo nazvali i rekli mi: ‘Naša sućut’. Da se barem ponašaju kao da je to nečije dijete, a ne životinja na cesti", ponavlja otac.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dubravko kaže da ne planira nikoga tužiti, želi samo saznati istinu i vidjeti gdje je došlo do pogreške. Od policije, kaže, želi ispis poziva i razgovor koji su vodili s dispečerom Hitne pomoći. Traži da mu se kaže točan uzrok sinove smrti i da se otkrije tko je kriv, jer iako mu dijete više nitko neće vratiti, može zaustaviti da se ovako nešto ponovi.

>>Otac preminulog Mattea: 'Pokušavam ostati jak zbog druge djece koja bi mogla doživjeti istu sudbinu'

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pokušali su kontaktirati policiju i Hitnu, ali oni im stalno odgovaraju da zovu kasnije, da zovu nekoga drugoga ili da nemaju pravo njima davati takve informacije.

Kujundžić: Sustav je funkcionirao

Ministar zdravstva Milan Kujundžić izjavio je u četvrtak kako je inspekcijski nalaz Ministarstva zdravstva pokazao da je sustav hitne medicinske pomoći u slučaju umrlog mladića u Zaprešiću funkcionirao te je postupljeno prema hrvatskoj regulativi i standardima, a novinarima je odgovorio i kako "ne vidi zašto bi dao ostavku".

"U ovom trenutku ne vidim zašto bih dao ostavku ako je sustav funkcionirao, sustav nisam postavio ja", rekao je ministar Kujundžić na konferenciji za novinare upitan odbacuje li mogućnost da podnese ostavku zbog tog slučaja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>> FOTO Tuga i bol u Zaprešiću: Obitelj i prijatelji ispratili Mattea Ružića na posljednji počinak

Ustvrdio je i da u slučaju smrti 21-godišnjeg Mattea Ružića u Zaprešiću ništa ne mijena činjenica što u prvom timu hitne pomoći koji mu je došao pružiti pomoć nije bilo liječnika jer se očito radilo o nagloj smrti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

S obzirom da je, kako je rekao, u medicini poznato da se od astme ne umire naglom smrću, pogotovo ne mladi ljudi, Kujundžić je kazao kako je vjerojatno u podlozi bila još neka bolest koja je doprinijela nagloj smrti no istaknuo je kako je potrebno pričekati nalaze obdukcije.

Po njegovim navodima, prvi poziv u centar županijske Hitne pomoći stigao je u 17,27 minuta, djelatnica je prepoznala da se radi o najvišoj razini žurnosti pa je alarmiran 'crveni sustav', odnosno upućen je poziv prema 'timu jedan' u kojemu je liječnik. No, kako je naveo ministar, taj je liječnik bio u Vinogradskoj te mu je trebalo 20 minuta za dolazak na mjesto intervencije pa je aktivirana 'prva linija' u Zaprešiću. U roku od tri minute, kazao je, medicinska sestra i vozač s opremom su bili kod pacijenta, a prije njih pristupila je i medicinska sestra koja se tu zatekla te započela s postupkom reanimacije, no prema njezinoj izjavi već tada nije bilo pulsa ni disanja.

Isto stanje, kazao je Kujundžić, zatekla je i medicinska sestra iz Doma zdravlja u Zaprešiću te je stavila tubus i pristupila umjetnom disanju i reanimaciji, ali ni dalje nije bilo pulsa ni disanja. Nakon 20 minuta stigao je i 'tim jedan' s liječnikom koji je nastavio s postupkom, ali je potom konstatirao smrt.

Medicina nije svemoćna

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Upitan kako može biti siguran da je sustav funkcionirao iako je pacijent umro, ministar je rekao da "sustav funkcionira u bolnici i u Hrvatskoj i u Americi i bilo gdje, a pacijenti umiru".

"Medicina nije svemoćna, postoje bolesti gdje medicina ne može pomoći, u Hrvatskoj se godišnje zabilježi 2800 reanimacija koje radi hitna na terenu i smrtnost je 86 posto, dok prosjek smrtnosti u EU iznosi 90 posto", rekao je ministar zdravstva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministar kaže da je sustav, gdje medicinske sestre ne daju medikamentoznu terapiju zatečen te su svjesni da imaju problem zbog čega, ističe, zadnju godinu pripremaju regulativu za medikamentoznu terapiju kao i za helikoptersku službu i "paramedikuse".

Upitan zbog čega se toliko čekalo s reformom te smatra li se u tom djelu odgovornim, rekao je da resorno ministarstvo razmatra promjene regulative no i dodao da se zakoni i promjene ne donose brzo.

„Nismo imali razlog za žurne izmjene jer sustav, kad se uspoređuje s drugim zemljama, je na vrlo zavidnoj razini. Nitko u Europi nema toliko liječnika u hitnoj službi koliko ima u Hrvatskoj”, kazao je ministar. Dodao je i da su raspisali 65 specijalizacija za hitnu diljem Hrvatske, no javilo se samo 17 ili 18 osoba, dok se u Splitu za 12 specijalizacija nitko nije javio, zbog čega će poput razvijenih zemalja u sustav sve više morati uvodi "paramedikuse".

Za pitanje očekuje li da hrvatski građani imaju povjerenja u tako posložen sustav, ministar je rekao da taj upit treba ostaviti građanima no smatra i da je većina Hrvata zadovoljna sustavom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Svi neće biti spašeni, u većini europskih zemalja kad dođe poziv ovakve vrste, nažalost 90 posto ljudi više ne bude na životu. To je realnost ljudskog života, postojanja i nestajanja s ovog svijeta”, zaključio je ministar.

Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo