U istom razdoblju lani na cestama Splitsko-dalmatinske županije poginule su 24 osobe. Među ovogodišnjim žrtvama 11 osoba poginulo je između Stobreča i Makarske, na cesti na kojoj je 7000 prilaza.
Posebno ranjiva kategorija
Motociklisti su posebno ranjiva kategorija, rekao je voditelj Službe za sigurnost cestovnog prometa Siniša Mihanović i dodao da među poginulima nisu samo oni koji su tek počeli voziti motor jer je šest njih bilo u dobi iznad 40 godina. Također je rekao da su neki od njih bili žrtve neprimjerene vožnje drugih sudionika u prometu.
NESREĆA KOD OPATIJE: Uz cestu pronađen mrtav motociklist
Alkohol i brzina su opasna kombinacija za pogibiju motociklista i tu ne pomažu ni kacige, rekao je Mihanović i pozvao sve sudionike u prometu da budu odgovorni prema sebi i drugima. Istaknuo je da će policija i dalje provoditi mjere za povećanje sigurnosti u prometu, posebice tijekom blagdana i vikendima.
Ravnatelj Hitne medicinske pomoći u Splitu Leo Luetić pozvao je vozače da smanje brzinu jer sva zaštitna sredstva koja u posljednje vrijeme redovito nose ne mogu pomoći motociklistima pri tako velikim brzinama.
Smodlaka: Budimo savjesniji
Predsjednik Autokluba Split i sudski vještak za promet Stanko Smodlaka pozvao je vozače da paze i sebe i druge u prometu te da ne konzumiraju alkohol. "U posljednje je vrijeme karakteristično da po prometnoj nesreći imamo i po dvoje mrtvih te i na ovaj način javnosti želimo poslati poruku da je vrijeme da svi zajedno budemo savjesniji", izjavio je Smodlaka.
Osim motociklista, ugroženi su i pješaci, a policija poziva sve vozače da vode računa o motociklistima i mopedistima, kojih je svakom danom sve više, da budu posebno oprezni pri skretanju te pretjecanju i obilaženju drugih vozila. Grad Split ima 15.000 motociklista, a u županiji ih je 23.000.
Kao zanimljivost, izneseno je da se više motociklista koristi zaštitnom kacigom nego vozača zaštitnim pojasom. Tek 70 posto vozača veže se sigurnosnim pojasom, a putnici na stražnjem sjedalu automobila vežu se tek u 30 posto slučajeva.