'CESTA NIJE PISTA!': /

Motociklist teško ozlijeđen dok se vozio u pravcu Splita; Policija izdala detaljni podsjetnik za sve motoriste

Image

Teže je ozlijeđen motociklist iz Srbije koji je izgubio nadzor nad motociklom krećući se u pravcu Splita

5.3.2021.
13:43
VOYO logo

U jučerašnjoj prometnoj nesreći koja se nešto iza 9 sati dogodila na državnoj cesti D-8 na predjelu Rabe, teže je ozlijeđen motociklist u dobi od 27 godina, državljanin Srbije, prenosi Dubrovački dnevnik.

Do prometne nesreće je došlo kada je motociklist, upravljajući motociklom iz pravca Dubrovnika u pravcu Splita, izgubio nadzor nad motociklom, pao na kolnik i u klizanju udario u brdo van istočnog ruba kolnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uslijed pada, motociklist je teško ozlijeđen i prebačen u Sveučilišnu kliničku bolnicu Mostar gdje je zadržan na daljem liječenju.

Cesta nije pista

Povoljni vremenski uvjeti, na ceste su izmamili brojne ljubitelje motocikla i mopeda što ćemo iskoristiti kako bismo podsjetili na prometnu kulturu od životne važnosti. Policija podsjeća mopediste i motocikliste da se: kreću propisanim brzinama, odnosno da brzinu prilagode uvjetima na kolniku, upravljaju ukoliko imaju položeni vozački ispitom i potrebnu položenu kategoriju. Što se njihovih ljubimaca tiče vodite brigu oko njihove registracije, datuma važenja prometne dozvole kao i tehničke ispravnosti bez da sami ih preinačujete.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tijekom vožnje motociklima i mopedima obavezno koristite zaštitnu kacigu koju moraju imati i vozač i putnik uz svu drugu opremu koja nije propisana, ali je preporučamo i korisna je posebno ukoliko se dogodi da ste jedan od sudionika u prometnoj nesreći. Neupitna je svrha zaštitna oprema s obzirom da ona ublažava moguće ozljede, odnosno njihove posljedice. Primarno mislimo na motociklističke jakne, hlače, kombinezone, rukavice, čizme, štitnike i drugo.

Koristimo prigodu te posebno naglašavamo obveze i odgovornost roditelja mladih osoba koje upravljaju motociklima i mopedima ili su na njima putnici. S ciljem zaštite mladih motorista i motociklista, prije same kupnje mopeda i motocikla poduzmite sve potrebne predradnje (polaganje vozačkog ispita, obavljanje tehničkog pregleda i registracije vozila, provjera tehničke ispravnosti vozila, kupnja zaštitne kacige i druge potrebne zaštitne opreme), kako bi oni imali znanja, bili osposobljeni i zaštićeni u uvjetima kada su aktivni sudionici u prometu. Ne zanemarujmo Ujedno i sigurnost putnika jer sve što vrijedi i za vozača, vrijedi i za osobu uz njega.

Najčešće greške koje povećavaju rizik

- neprilagođena i nedopuštena brzina - nenošenje propisane i homologirane zaštitne kacige na glavi ili njihovo često korištenje na nepropisan način - kretanje površinama koje nisu namijenjene za tu vrstu vozila - precjenjivanje vozačke sposobnosti i u isto vrijeme podcjenjivanje opasnosti u prometu - pretjecanje ili obilaženje kolone vozila po dijelu kolnika koji je namijenjen za kretanje vozila iz suprotnog smjera kada to prema prometnim znakovima nije dopušteno ili je rizično uzevši u obzir promet iz suprotnog smjera - vožnja s neupaljenim svjetlima na vozilima tijekom dana čime su, uzimajući u obzir ionako „manju siluetu samog vozila i vozača“ u odnosu na druga vozila, još manje uočljiviji u prometu za druge - upravljanje neregistriranim i tehnički neispravnim vozilima te često izvođenje preinaka na vozilima - upravljanje prije stjecanja prava, odnosno bez položene određene kategorije - uklanjanje blokade na mopedima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vozači automobila, u odnosu na vozače motocikala i mopeda pripazite da im ne oduzmete prednost prolaska jer precjenjujete svoje vozačke sposobnosti, dok u isto vrijeme podcjenjujete opasnosti u prometu. Prilikom prestrojavanja, pretjecanja ili skretanja vozila, obratite pozornost na ovu kategoriju vozača, tako da vam se ne nađu u tzv. „mrtvom kutu“ bočnog ogledala. Vodite računa da su motocikli (a sve više i mopeda) vozila koja obzirom na omjer masa/snaga na kratkim dionicama mogu ostvariti relativno jako velika ubrzanja.

Savjeti i preporuke

- prije vožnje očistiti vizir, staviti zaštitnu kacigu i pravilno je zategnuti - uz zaštitnu kacigu, koristiti i drugu zaštitnu opremu (jakna, hlače, štitnici, čizme i rukavice) - zbog ionako manje, a samim time i teže uočljive siluete na cesti, odjenite svjetliju odjeću i kacigu, „življih“ boja, odnosno s reflektirajućim detaljima - provjeriti tlak u gumama - upaliti dnevno ili kratko svjetlo - ne upravljajati pod utjecajem alkohola ili droga - poštivati dopuštena ograničenja brzine - prilagoditi brzinu vožnje uvjetima na cesti (stanju i karakteristikama ceste) - prilikom vožnje u skupini, voziti u slijedu jedan iza drugoga - izbjegavati vožnju na dijelovima asfalta na kojima ima pijeska, ulja i sl., posebice u zavojima - prilikom vožnje kroz lijevi zavoj, odmaknuti se od središnje crte (jer se vožnjom uz crtu i naginjanjem u zavoju glava vozača može nalaziti čak do 1 metar u prometnoj traci namijenjenoj za promet vozila iz suprotnog smjera) - ne voziti slalom između vozila - kontrolirati svoje ponašanje i strast za vožnju te ne ispitivati i ne dokazivati mogućnosti svog mopeda ili motocikla, a posebice ne organizirati utrke na prometnicama - predviđati poteze vozača (drugih) automobila - voziti se na dovoljnoj udaljenosti od vozila ispred sebe - voziti sredinom prometnog traka (iznimka je situacija kada se kreće kolnikom koji ima samo po jednu prometnu traku namijenjenu za promet vozila u jednom smjeru, gdje se moped tada treba kretati što bliže desnom rubu kolnika) - poduzeti i sve drugo što je u njihovoj moći da budu sigurni u prometu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo