'NAVIKNULI SMO SE NA NJEGA' / Bruno Šimleša o valu nasilja u društvu: 'Hrvatska nije poznata po građanskom aktivizmu i hrabrosti'

'Uvijek imamo izgovore. Govorimo da se to događa u tuđoj kući i da to nije naš problem'

3.8.2019.
22:15
VOYO logo

Zastrašujući zločin na zagrebačkoj Kajzerici potresao je Hrvatsku i otvorio cijeli niz pitanja o sigurnosti građana, odgovornosti institucija, ali i kompletnog društva.

"Svi, svi sa svime, od medija, do psihijatara. Što su više na poziciji moći, to su više krivi", izrazio je mišljenje o tome tko snosi odgovornost i krivnju psihijatar Ante Bagarić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ujedno, usporedio je situaciju s uzgojem rajčica, odnosno, ako smo prema njima brižni, one će rasti, baš kao i agresija i destrukcija. Koje, prema njegovu mišljenju, uzgajamo u Hrvatskoj. A nešto o tome kazao nam je gost RTL Danas sociolog i pisac Bruno Šimleša. 

"Dobrim dijelom se slažem s tim. Kod nas se dogodila normalizacija nasilja jer smo se toliko naviknuli da se ono pojavljuje u svim poramadruštva. Prihvatili smo to kao najnormalniju životnu činjenicu. To je pogubno i trebali bismo svi imati nultu toleranciju prema nasilju. Jer, nasilje je odraz nemoći, a ne nadmoći. Ona je odraz slabića", govori Šimleša.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Čini se kao da nema sustavnog rješenja za ova pitanja.

"Hrvatska nije poznata po građanskom aktivizmu i hrabrosti, uvijek imamo izgovore. Govorimo da se to događa u tuđoj kući i da to nije naš problem. Ali, to jest naš problem. Ujedno institucije trebaju pomoći. Često, kad se i prijavi nasilje, nasilnik dobije 'packu', a najviše nastrada žrtva. Treba učiniti sve da se zaštiti žrtva ili žrtve, pa bismo našu urođenu građansku lijenost lakše razbili."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U ovom posljednjem primjeru svjedočili smo obiteljskom nasilju, što znači da obitelj zapravo više nije sigurno mjesto.

"Nažalost, obitelj je zapravo najnesigurnije mjesto u Hrvatskoj. Postala je ideja oko koje se prepiremo, oko definicije obitelji. Potrošit ćemo mjesece i godine da promijenimo jednu rečenicu u Ustavu, a nećemo potrošiti te resurse da pomognemo stvarnim obiteljima, stvarnim brakovima sa stvarnim problemima."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uz obitelj, bitna je i uloga medija, odnosno, jesu li podbacili...

"Činjenica jest da se ove godine zaredalo nekoliko slučajeva od kojih se normalnim ljudima ledi krv u žilama. Ipak, Hrvatska je i dalje sigurna zemlja, ali i neuređena. Tu je uloga medija da vrši pritisak na institucijekako bi počele raditi svoj posao, kako nasilnik ne bi završio u zatvoru na jednu noć uz tapšanje policajaca. Potrebniji je ozbiljniji tretman jer samo nikakvo nasilje je prihvatljivo", zaključuje Šimleša.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
ZA ELISU
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo