Nakon dvije godine suđenja na Županijskom sudu u Zagrebu objavljena je nepravomoćna presuda bivšemu HDZ-ovu ministru i zadarskom gradonačelniku Božidaru Kalmeti i njegovim suradnicima za korupciju.
Kalmeta i Zdravko Livaković nepravomoćno su oslobođeni krivnje. Riječ je optužbi za izvlačenje novca iz HAC-a.
Sutkinja zagrebačkoga Županijskog suda Gordana Mihela Grahovac proglasila je krivima državnog tajnika Milivoja Mikulića koji je bio u Upravi HAC-a, bivšega čelnika HAC-a i Hrvatskih cesta (HC) Stjepka Bobana i bivšega člana Uprave Viadukta Damira Kezelea.
Mikulić je osuđen na 3 godine zatvora, a uračunava mu se i pritvor u kojemu je bio. Boban je osuđen na 2 godine, i njemu se računa pritvor. Kezele je osuđen na 3,5 godine jer mu se na teret stavlja još jedno djelo.
Usto, Mikulić mora vratiti 2,6 milijuna kuna nezakonito stečene imovinske koristi, a Kezele 730.000 kuna. Naime, Mikulić mora u roku od 15 dana pod prijetnjom ovrhe vratiti spomenuti iznos, a Kezeleu se s njegova računa u Erste banci oduzima imovina u vrijednosti od 95.000 eura.
Sve presude su nepravomoćne.
U obrazloženju presuda navedeno je kako su nakon 2 godine, 90 svjedoka i na tisuće pročitanih stranica te dokaza koje je sud po službenoj dužnosti odlučio izvesti, svi ti dokazi i detalji analiza doveli do ovakvih presuda.
Nadalje, navodi se kako sud ne donosi odluku na temelju javnosti i osobnog dojma, već na temelju onoga što se čulo od svjedoka. Neki dokazi jednostavno nisu imali temelja. Predmet su bile teške optužbe iz djela korupcije.
"Pravih dokaza koji dokazuju korupciju nije bilo", kazala je sutkinja.
U odnosu na osuđujuće elemente trojice osuđenih, sud je utvrdio sve elemente i sva kaznena djela.
"Što se tiče Kalmete", kaže sutkinja, "nijedan svjedok ga ne spominje. Sapunar je jedino rekao u jednom kontekstu za Kalmetu da novac ide njemu, ali ništa konkretno i to se ne može potvrditi. Nije ga spomenuo ni svjedok Drago Tadić. Potrebno je puno više indicija da bi se zatvorio krug, što se nije dogodilo."
Naime, Uskok u optužnici, potvrđenoj još 2016., tvrdi da je Kalmeta povezao ljude iz svog ministarstva, Hrvatskih cesta (HC) i Hrvatskih autocesta (HAC) te da je sa suradnicima podijelio više od 15 milijuna kuna i 850.000 eura iz tvrtki za održavanje i izgradnju cesta.
Osim toga optužen je i da je narudžbom promotivnog filma "Prometna renesansa Hrvatske" ministarstvo kojem je bio na čelu oštetio za 600.000 kuna.
Uz Kalmetu su optužnicom obuhvaćeni i njegovi najbliži suradnici iz ministarstva – bivši državni tajnik te predsjednik Nadzornog odbora HAC-a Zdravko Livaković te državni tajnik Milivoj Mikulić koji je također bio u Upravi HAC-a. U optužnici se spominje i bivši čelnik HAC-a i Hrvatskih cesta (HC) Stjepko Boban, čelnici građevinskih tvrtki Damir Kezele, Miroslav Bunić i Petar Pečin te ljudi iz HAC-a i HC-a Jurica Prskalo, Mario Lovrinčević i Sandro Vukelić.
Nekadašnji financijski direktor HAC-a Josip Sapunar još je u istrazi Livakovića i Mikulića naveo kao osobe kojima je nosio novac što su ga HAC-ovi podizvođači uplaćivali na austrijski račun češke tvrtke Remorker u vlasništvu Igora Premilovca koji je poput Sapunara, nakon priznanja Uskokovih optužbi, sporazumno osuđen na povrat novca i rad za opće dobro. Nagodbu s tužiteljstvom, nakon priznanja optužbi, postigao je i bivši direktor u Viaduktu Ivan Berket.
Drugi krak afere Remorker proširio se na Hrvatsku gospodarsku komoru i njezina dugogodišnjeg čelnika Nadana Vidoševića.