Bandiću prihvaćena rekordna jamčevina

Na ovu odluku USKOK ima pravo žalbe, tako da Bandić zasad ostaje u Remetincu dok žalba ne bude riješena.

13.11.2014.
15:13
VOYO logo

NOVO 18:34 Zbog mogućeg ponavljanja kaznenog djela Milan Bandić, kao i ostali njegovi suradnici koji su na gradskim dužnostima, neće na slobodu ako se ne odreknu obavljanja svoje profesionalne dužnosti.

Za razliku od Bandića kojemu je prihvatio jamčevinu manju od ponuđene, iako je i dalje riječ o najvišoj nakon 12,4 milijuna koje je u nekretninama svojih prijatelja založio Ivo Sanader, sudac istrage je za ostale u aferi Agram povisio iznose koje moraju položiti na račun suda prija izlaska iz Remetinca. Tako je primjerice za direktora Zagrebačkog holdinga u ostavci Slobodana Ljubičića iznos jamčevine podigao s 2,4 milijuna na čak pet milijuna kuna, vlasniku građevinske tvrtke Bramgrad Branku Mihaljeviću s 4,2 milijuna na sedam milijuna kuna, a pročelniku stručne službe gradonačelnika Vidoju Bulumu sa 150.000 na 300.000 kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Neki su odvjetnici zbog toga, poput Uskoka, najavili žalbe na današnju odluku suca istrage pa će o istražnom zatvoru i jamčevinama u aferi Agram treći put zaredom odlučivati i sudsko drugostupanjsko tijelo - izvanraspravno vijeće.

Potvrdi li izvanraspravno vijeće posljednju odluku suca Zdenka Posavca, što se može očekivati s obzirom da je donesena u skladu s nedavnim napucima tog tijela, Bandić i ostali neće na slobodu dok na sudu ne dokažu da su uplatili novac ili založili nekretnine te pred sucem istrage ne obećaju da će se pridržavati izrečenih mjera opreza.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tužiteljica Ksenija Krizman kazala je da je osim zabrane kontakta sa svjedocima sud svima, ukoliko izađu na slobodu, zabranio i obavljanje profesionalne djelatnosti, što u Bandićevu slučaju znači odustajanje od obavljanja gradonačelničke dužnosti. No, bez obzira na jamstvo i dodatne uvjete kojima se može zamijeniti istražni zatvor odluku suca istrage ocijenila je kao prihvaćanje Uskokove bojazni da bi na slobodi osumnjičenici mogli utjecati na svjedoke i ponoviti nedjelo.

Odvjetnik Vladimir Terešak kazao je da odluka o puštanju uz jamčevinu i mjere opreza, s obzirom na žalbe i zakonom predviđene rokove, neće postati pravomoćna još barem sedam do deset dana.

NOVO 17:04 Prihvaćena je jamčevina Milanu Bandiću, koji je ponudio rekordnih 22.537.418 kuna u nekretninama, no sud je odlučio da je iznos od 15 milijuna kuna dovoljan. Određen mu je istražni zatvor, ali i jamčevina. Na ovu odluku USKOK ima pravo žalbe, tako da Bandić zasad ostaje u Remetincu dok žalba ne bude riješena.

Sud mu je izrekao i zabranu obavljanja djelatnosti te kontakta sa svjedocima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za predsjednika Uprave Zagrebačkog holdinga u ostavci Slobodana Ljubičića sud je podignuo iznos jamčevine. Naime, Ljubičić je ponudio 2,4 milijuna kuna, a sud je iznos podignuo na pet milijuna.

NOVO 16:55 Iako je odluka o jamčevinama i istražnom zatvoru za osumnjičene u aferi Agram trebala biti objavljena u 16:30, do toga ipak nije došlo. Kako javlja reporter Jutarnjeg s mjesta događaja, odluka se i dalje iščekuje, u sudnici je i dalje upaljeno svjetlo, odluka još nije poznata...

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Novo ročište počelo je iza 13 sati, a zakazano je nakon što je izvanraspravno vijeće Županijskog suda u srijedu ukinulo prošlotjednu odluku suca istrage da prihvati jamčevine za sve osumnjičene u aferi Agram, kojima ranije nije omogućeno da se tijekom istrage brane sa slobode, osim za gradonačelnika Bandića, kojemu je ponovno određen istražni zatvor zbog opasnosti da bi na slobodi mogao utjecao na svjedoke i ponoviti nedjela za koja ga tereti Uskok.

Jutarnji list doznaje da je Bandić, umjesto dosadašnjih 5,8 milijuna kuna jamčevine koja je trebala biti garantirana hipotekom na stan njegovog odvjetnika Krešimira Krsnika, svoju ponudu jamčevine digao na 22,5 milijuna kuna, odnosno precizno 22.537.418 kuna, također u nekretninama. No, nije poznato o kojim je nekretninama riječ i tko je njihov vlasnik.

Bitne povrede kaznenog postupka

"Vijeće smatra da je sudac istrage opet počinio neke bitne povrede kaznenog postupka, a one se sastoje u tome što nije konkretno ni precizno odredio okolnosti koje bi se odnosile na svjedoke, a u odnosu na koje bi postojala opasnost od eventualnog utjecaja i ometanja istrage", kazao je pojašnjavajući odluku izvanraspravnog vijeća glasnogovornik suda Krešimir Devčić.

Dodao je i da "vijeće smatra da u odnosu na osumnjičenike koji i dalje imaju status odgovornih i službenih osoba, sama činjenica da taj status i dalje zadržavaju, predstavlja okolnost koja bi dovela u opasnost vođenje postupka odnosno mogućnost da bi isti upravo u tom svojstvu mogli počiniti nova kaznena djela".

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo