U protekle dvije godine, koliko je prošlo od uhićenja u Hrvatskim autocestama, u zemlji je uslijedio niz istraga i uhićenja zbog korupcije. Njihov rezultat danas je činjenica da je i bivši premijer Ivo Sanader sjeo na optuženičku klupu, a da se pod istragom našla i Hrvatska demokratska zajednica kao pravna osoba. Ali što se dogodilo s ostalim slučajevima u kojima su bile uhićene stotine osoba, mahom direktora i dužnosnika?
U protekle dvije godine započeto je čak 45 istraga, no većina njih nije završila pozitivno za USKOK i DORH. Ukupna šteta u 45 afera iznosi dvije milijarde i 150 milijuna kuna. Osuđujućim, pretežno nepravomoćnim, presudama zasad je obuhvaćeno svega 42 milijuna kuna. Oslobođeni su osumnjičeni za štetu u vrijednosti 5 milijuna kuna. Suđenja su trenutačno u tijeku za afere teške 582 milijuna kuna. Za slučajeve, pak, teške više od 1,5 milijardi kuna optužnice nisu ni podignute. To znači da nije prikupljeno dovoljno dokaza!
Neven Jurica jedini pravomoćno osuđen zbog pronevjere državnog novca
Pravomoćnom presudom obuhvaćen je jedini slučaj pronevjere državnog novca, i to u vrijednosti 670 tisuća kuna za što je osuđen bivši veleposlanik u SAD-u Neven Jurica.
Bivši ministar Damir Polančec priznao je pak krivnju za pomoć pri izgradnji reflektora u Đelekovcima. Čelnici HAC-a Mario Crnjak i Jurica Prskalo platit će po 50.000 kuna kazne jer nisu poštivali zakon o javnoj nabavi.
Potvrdu za nepravomoćne presude čeka nekoliko većih slučajeva. Riječ je o presudi bivšem čelniku HŽ-a Davorinu Kobaku, koji se na optuženičkoj klupi našao zbog izvlačenja 25 milijuna kuna iz HŽ-a, presudi Berislavu Rončeviću za slučaj kamioni sa štetom od 10,2 milijuna kuna, te presudi za mito u Podravci vrijedno šest milijuna kuna. Postoji još nekoliko sitnijih slučajeva koji teško da se mogu gledati kao bespoštedna borba protiv korupcije, piše Nacional.
Brojne afere zabljesnule i pale u zaborav
Uz Sanadera, u tijeku je i suđenje menadžerima Podravke zbog afere Spice teške 400 milijuna kuna. Afera Brodosplit za izvlačenje 26 milijuna kuna iz tvrtke još nije stigla do sudnice. U sudskom procesu su i slučaj namještanja utakmica, a uskoro bi trebali početi i oni vezani za HEP (slučaj Buljubašić), te podmićivanje sudaca Vrhovnog suda (slučaj Glavaš).
Brojne su afere koje su zabljesnule i pale u zaborav. Na njihovoj listi su, između ostalih, i afera HEP-a i TLM-a vezana uz prodaju struje tvrtki iz BiH te šteti od 600 milijuna kuna, afera u HAC-u vezana uz bojenje tunela, afera Bankomat vezana uz čelnike Hrvatske poštanske banke, afera o prodaji stanova HEP-a, afera Daimler...
USKOK i DORH su veće uspjehe polučili u manjim aferama, poput Indexa (korumpirani profesori), Dubaija (korumpirani poreznici) i Gruntovnice (korupcija vezana uz zemljišne knjige). Tek djelomično su uspjeli dokazati nezakonitosti u slučaju Maestro, u kojem su 'pala' tri potpredsjednika Fonda za privatizaciju.
Fijasko s malverzacijama vezanima za gorivo
Potpuni fijasko, primjerice, doživjela je afera vezana uz malverzacije pomorskih policajaca i radnika INA-e. Privedeno je 30-ak osoba za štetu od 240.000 kuna. Osumnjičeni u aferi su posmjenjivani, a u kaznenom progonu od mnogih se odustalo.
Kruna afere je činjenica da su svi koji su sudski dobili otkaze vraćeni na posao, što će državu stajati milijune kuna za plaće, kao i u slučaju smjene uprave HAC-a.