Naime, konačnu odluku donijet će Vrhovni sud RH koji mora, nakon žalbe Uskoka, ocijeniti jesu li doista u pitanju nezakoniti dokazi. Podloga za ovakav potez optužnog vijeća je nedavna presuda Europskog suda za ljudska prava u slučaju Dragojević protiv Hrvatske, u kojem je sud iz Strasbourga zaključio da optužena skupina dilera nije tajno nadzirana uz dostatno obrazložene i utemeljene sudske naloge.
Naime, Bandićeva obrana danas je od Optužnog vijeća zatražila da se iz sudskog spisa izdvoje nezakoniti dokazi. Riječ je o nekoliko iskaza svjedoka, te dijelu tajno snimljenih razgovora za koje, po mišljenju obrane, što je optužno vijeće kasnije uvažilo, nisu postojali dostatno obrazloženi sudski nalozi.
Bandić se nije pojavio na sudu
Inače, zagrebački gradonačelnik Milan Bandić u srijedu ujutro nije se pojavio na Županijskom sudu. Poput Bandića, uoči sjednice optužnog vijeća koja je počela u 9 sati, ispred sudske zgrade nisu viđeni ni najvažniji gradonačelnikovi suoptuženici - nekadašnji predsjednik Uprave Zagrebačkog holdinga Slobodan Ljubičić i vlasnik CIOS-a Petar Pripuz. No, optuženici nisu ni obvezni doći na sjednicu.
Optužnicu protiv zagrebačkog gradonačelnika Milan Bandića i njegovih suradnika te 'poslovnih partnera' gradskih tvrtki, na više od 400 stranica, Uskok je sudu predao sredinom prosinca prošle godine. Tereti ih se za nezakonitosti teške najmanje 20 milijuna kuna.
Jedan Bandićev suradnik ipak je priznao krivnju
Na vrhu optužene piramide nakon Bandića se nalazi nekadašnji predsjednik Uprave Zagrebačkog holdinga Slobodan Ljubičić i vlasnik CIOS-a Petar Pripuz, a slijede gradonačelnikov savjetnik Željko Horvat, bivši direktor ZET-a Ivan Tolić, Ivan Markušić, referent za javnu nabavu Zagrebačkog holdinga Filip Čulo, direktor Čistoće Miljenko Benko, zamjenica pročelnice gradskog Ureda za imovinsko-pravne poslove Ines Bravić, načelnica odjela za pravne poslove u Gradskom uredu za imovinsko-pravne poslove Koraljka Rožanković Uremović, direktor građevinske tvrtke Bramgrad projekt Branko Mihaljević, pročelnik stručne službe gradonačelnika Vidoje Bulum, pročelnik Bandićeva ureda Miro Laco, glavni tajnik Zagrebačkog športskog saveza Zdenko Antunović, Dragutin Kosić te direktor Plinare Ante Dodig.
Kosić je, kako je potvrđeno, sklopio nagodbu s Uskok-om, te je za svoju ulogu u nezakonitom zapošljavanju u Zagrebačkom holdingu, dobio uvjetnu kaznu od deset mjeseci zatvora s rokom kušnje od dvije godine.
Šteta učinjena Zagrebu nije javni interes
"Zanimljivo je da u njegovom slučaju dokazi nisu ocjenjeni nezakonitima", rekla je Ksenija Krizman, zamjenica ravnateljice Uskoka, podsjećajući da je u slučaju Agrem optužno vijeće Županijskog suda u Zagrebu nezakonitima ocijenilo dokaze prikupljene na osnovu naloga što ih je izdao sudac istrage istog tog suda.
"Sud je razmotrio i zakonsku mogućnost da nezakoniti dokazi, ukoliko za to postoji opravdani javni interes, ipak budu prihvaćeni kao valjani. No, zaključeno je da tolikog javnog interesa nema unatoč tome što je u pitanju milijunska šteta učinjena gradu i Zagrebačkom holdingu", dodala je K. Krizman koja nevjerojatnom smatra izjavu predstavnika Zagrebačkog holdinga koji je izjavio kako nikakva šteta tom gradskom poduzeću nije učinjena.
KLJUČNI SVJEDOK: ‘Imala sam povjerenje u Bandića, a on me jako povrijedio. Nisam znala što radi…’