11 KINEZA HRVATSKOJ MORA VRATITI 747.850 KUNA: /

Bili su dio 57-člane skupine koja je varala na PDV-u

Image
Foto: Borna Filić/PIXSELL

U skupini je bilo ukupno 48 Kineza te 39 tvrtki koje su bile uključene u višemilijunsku poreznu prijevaru kroz izdavanje fiktivnih računa, a država je oštećena za oko 14,1 milijuna kuna

23.10.2019.
10:17
Borna Filić/PIXSELL
VOYO logo

Čak 48 Kineza dijelom je skupine od 57 osoba te 39 trgovačkih društava optuženih za milijunsko varanje na PDV-u, a na Županijskom sudu u Zagrebu sklopljene su prve nagodbe. Tako je dosad krivnju priznalo 11 Kineza i pet trgovačkih društava, pa su im dosuđene kazne. Dvojica Kineza dobila su rad za opće dobro, a ostali uvjetne zatvorske kazne od šest do 11 mjeseci. Uz to, državi moraju platiti ukupno 747.850 kuna. Tvrtke su kažnjene s ukupno 140.100 kuna. Sudac Vjeran Blažeković je odredio i naknadu štete od 4,6 milijuna kuna, pa bi se tako u državni proračun zahvaljujući ovom slučaju mogao napuniti s 5,3 milijuna kuna.

Oprano oko 52,7 milijuna kuna

Prema USKOK-ovoj optužnici, sve je počelo 2013. kada je Gorki Grubišić ustrojio zločinačku organizaciju koja se bavila prijevarama s PDV-om, a u sve je uključio Kineze koji su u Hrvatskoj imali trgovačka poduzeća. Potom je u posao uključio Denisa Matijevića, Nenada Krbanju, Damira Šimića, Nenu Sašu i Anamariju Ilić, čija je zadaća bila osnivanje i vođenje tvrtki koje su služile za isporuku nevjerodostojnih računa za robu koja nikad nije isporučena.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ti računi, umanjeni za proviziju od osam posto, isporučivani su Kinezima koji su ih plaćali. Novac je potom podizan s računa, a oko 3,3 milijuna kuna, što je samo dio ukupnog iznosa, podijeljen je među Grubišićem i optuženicima. USKOK u optužnici navodi da je tako uplaćeno najmanje 52,7 milijuna kuna, a državni proračun je oštećen za oko 14,1 milijun kuna. USKOK je tražio oduzimanje nezakonito stečene imovine, a do kraja 2017. država je uspjela oduzeti oko 5,1 milijun kuna.

Nisu znali da čine kazneno djelo

Za Grubišićem je jedno vrijeme bila raspisana i međunarodna tjeralica, a početkom 2018. je protiv cijele skupine podignuta optužnica. Nakon uhićenja i tijekom istrage Kinezi su se branili govoreći da nisu znali da čine kazneno djelo i da su prestali s tim čim su shvatili da rade nešto protuzakonito. Večernji doznaje da bi moglo biti još nagodbi u ovom slučaju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo