Prosječni hrvatski radnik s plaćom od 5363 kune i dvotarifnim brojilom, u svibnju će cijeli jedan radni dan i još dva sata drugog dana raditi samo kako bi platio račun za struju.
A kad krene sezona grijanja, račun za plin prosječnog kućanstva u Zagrebu, pojest će sve zarađeno u još dva radna dana, pa će samo ta dva računa u sezoni grijanja odnositi čak sedminu prosječne plaće.
Vladi je bilo smiješno kad su narodu obznanili svoju odluku, a četiri dana poslije stigle su ipak bolje vijesti, ali samo pod uvjetom da cijena nafte na svjetskom tržištu nastavi padati.
"Ako se zadrži ovaj trend, čak i uprkos ovom sušnom razdoblju koje traje već 16 mjeseci, cijene u sljedeće tri do četiri godine, dakle u mandatu ove Vlade, u energetici se neće mijenjati", izjavio je Radimir Čačić.
Potpredsjednik Vlade BrankoGrčić, koji se jedini pobunio na postotak poskupljenja struje, kaže da ima načina da HEP kao monopolna tvrtka snizi cijenu struje. "Unutarnjim restrukturiranjem, što onda može donijeti određene uštede i za nekoliko postotaka ipak niže cijene za građane".
Slažu se i u Savezu za zaštitu potrošača. Tražit će sve podatke od Ministarstva gospodarstva, HEP-a i HERA-e i onda odlučiti o tužbi, jer poskupljenje je, kažu, smjelo biti maksimalno 7 posto.
No u HEP-u se tužbi ne boje. "Ne vidim razloga zbog čega, s obzirom da smo postupali po procedurama i uobičajenim i zakonom propisanim", rekao je ZlatkoKoračević, predsjednik uprave HEP-a.
Propisano nije, ali jest uobičajeno, da veća cijena struje i plina stvara plimni val drugih poskupljenja, pa će mnogi građani ovoga ljeta plivati samo u brojkama.